RAPORT

Pogarda

Polski robot ruszy na podbój Marsa. Kret pokonał konkurencję

Kret HP3 ma się wkopać wgłąb Marsa (fot. mat. pras.)
Kret HP3 ma się wkopać wgłąb Marsa (fot. mat. pras.)

Najnowsze

Popularne

Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku – oświadczył dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret HP3 będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polskie przedsiębiorstwo na tak istotną misję.

Polska potęgą w budowie rakiet? Polska Agencja Kosmiczna wchodzi do gry

– Produkcja sztucznych satelitów wydaje się realnym celem dla polskiego przemysłu kosmicznego – stwierdził prof. Marek Banaszkiewicz, szef Polskiej...

zobacz więcej

HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) to próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt czwartej planety do Słońca. Polski robot to jedno z trzech głównych urządzeń pomiarowych, które zabierze ze sobą misja InSight. Misja NASA ma trwać dwa lata ziemskie.

– Kret wygrał z niemieckimi konkurencyjnymi urządzeniami, pokonał je w testach porównawczych. Finansowanie całkowicie pochodzi z kontraktów Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Jest to kwota 600-700 tys. euro – wyjaśnił dr Grygorczuk.

– Astronika wygrała przetarg na wykonanie podsystemu do misji NASA, która będzie polegać na wierceniu na głębokość 5 metrów w powierzchni Marsa. Sektor kosmiczny jest branżą, w której kryterium najniższej ceny nie istnieje. Tu jest istotna jakość, tempo, standard. I nasze małe firmy te standardy już spełniają – przyznała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Łowią kontrakty

– To są niezwykle sprawne firmy, jeśli idzie o pozyskiwanie najciekawszych, najkosztowniejszych międzynarodowych kontraktów Na dziesięć złożonych aplikacji do Europejskiej Agencji Kosmicznej osiem zakończyło się sukcesem. Firma, która się dzisiaj prezentowała, należy do grupy tego typu polskich przedsiębiorstw – dodała minister.

Wiceszefowa resortu rozwoju stwierdziła, że polski sektor kosmiczny ma duży potencjał. Gdy w 2012 roku Polska przystępowała do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na specjalnym portalu internetowym Agencji zarejestrowanych było niespełna 50 polskich podmiotów zainteresowanych udziałem w przetargach ESA. Obecnie jest ich ponad 300.

Robot Kret o grubości 25 mm wykonany jest ze stopów tytanu i stali oraz wolframu. Waży ok. pół kilograma.

Firma Astronika Sp. z.o.o. powstała w 2013 roku z inicjatywy grupy polskich inżynierów zajmujących się mechaniką precyzyjną do zastosowań kosmicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej