„Rosja naruszyła wszystko, co można było naruszyć”. Zarzuty prezydenta Ukrainy

Według Poroszenki Rosja nadal przysyła na Ukrainę swoje wojska, ciężkie uzbrojenie i amunicję (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Rosja nie jest zainteresowana pokojem na Ukrainie, ona chce nad nią kontroli – oświadczył ukraiński prezydent Petro Poroszenko, który wystąpił w środę w Królewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych Chatham House w Londynie.

„Rosja odpowiada za akty terrorystyczne”. Ukraina złożyła pozew w Hadze

Zgodnie z zapowiedziami Ukraina złożyła pozew przeciwko Rosji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Kijów zwrócił się z...

zobacz więcej

„Rosja naruszyła wszystko, co można było naruszyć w naszych umowach dwustronnych, w których uznawała i gwarantowała niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy. Rosja nie realizuje swoich licznych obietnic także dziś, w ramach procesu mińskiego” (mającego uregulować konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy – dop. red.) – mówił Poroszenko, cytowany na stronie internetowej administracji prezydenckiej.

Rosja nadal wysyła wojska na Ukrainę


Szef państwa ukraińskiego zarzucił władzom Rosji, że mimo ich deklaracji w konflikcie między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie nie są przestrzegane porozumienia o wstrzymaniu ognia, nie dochodzi do wymiany jeńców, a do objętego walkami regionu nie są dopuszczane międzynarodowe organizacje humanitarne.

„Żadna inna strona, prócz Rosji, nie jest za to odpowiedzialna. Rosja nadal przysyła na Ukrainę swoje wojska, ciężkie uzbrojenie i amunicję. Przekształciła Krym w największą bazę wojskową na świecie i pozostaje głucha na postulaty i argumenty na rzecz pokoju” – pokreślił.

Zawieszenie broni w Donbasie na okres wielkanocny. Ukraińskie władze sceptyczne

Od północy na wschodzie Ukrainy obowiązuje zawieszenie broni ogłoszone w związku ze zbliżającymi się prawosławnymi świętami Wielkiej Nocy. ...

zobacz więcej

Ukraińska armia powstrzymuje rosyjską agresję

Poroszenko ocenił, że jedyną siłą, która powstrzymuje rosyjską agresję, jest ukraińska armia. „Jest to jedyna armia, która nie tylko ma do czynienia z rosyjską agresją, ale też jest w stanie ją efektywnie powstrzymywać. Dzięki niej możecie czuć się bezpieczni. (...) Czy nie tym powinna martwić się w pierwszej kolejności zachodnia wspólnota? Czy nie powinna tego rozumieć?” – pytał.

Prezydent zaznaczył, że Ukraina, która przekazuje na obronność 5 proc. PKB, wydaje na ten cel więcej niż „niektórzy członkowie NATO”. „Obecnie ukraińska armia zajmuje ósme miejsce w Europie” – powiedział, powołując się na ranking siły militarnej państw europejskich serwisu Global Firepower.

Zaapelował także do Zachodu o dalsze wspieranie Ukrainy, gdyż, jak oświadczył, „jest to inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich, w tym Rosji”. „Ukraina nie może być zwyciężona, lecz może odnieść sukces jedynie z pomocą swoich sojuszników” – powiedział Poroszenko w Chatham House.

źródło:

Zobacz więcej