RAPORT

Pogarda

Zabytkowy polski kościół spłonął na Syberii

Kościół w Białymstoku zbudowali polscy przesiedleńcy w 1908 roku (fot gulagmuseum.org)
Kościół w Białymstoku zbudowali polscy przesiedleńcy w 1908 roku (fot gulagmuseum.org)

Najnowsze

Popularne

Drewniany katolicki kościół, zbudowany przez Polaków na początku XX wieku, spłonął w nocy z wtorku na środę w obwodzie tomskim – podały rosyjskie media. Był to jedyny taki budynek, który zachował się na Zachodniej Syberii.

Rosjanie zniszczyli polski kościół i cmentarz w Abchazji? Władze zaprzeczają

Do zniszczenia XIX-wiecznego kościoła i cmentarza doszło w Abchazji. Według szeregu gruzińskich mediów wojska rosyjskie budując poligon we wsi...

zobacz więcej

Kościół św. Antoniego Padewskiego spłonął we wsi Białystok na północny zachód od Tomska.

„Z budynku pozostał jedynie fundament. Na razie nie są znane przyczyny pożaru. (...) Nie było to jednak podpalenie” – oświadczył przedstawiciel miejscowej administracji. Pożar objął 300 metrów kwadratowych.

Unikatowy kościół

„Był to jedyny drewniany katolicki kościół, który zachował się na Zachodniej Syberii. W samej tomskiej guberni na początku XX wieku było ich kilka, lecz zostały zniszczone. W całej Rosji były dwie takie drewniane katolickie świątynie, które przetrwały do dziś” – mówi cytowany przez agencję RIA Tomsk Wasilij Chaniewicz, badacz historii Polaków w obwodzie tomskim, który urodził się w Białymstoku. Drugą katolicką drewnianą świątynią zbudowaną na początku XX wieku jest kościół w Wierszynie, największej polskiej wiosce na Syberii.

Polska historia Syberii

Świątynię w Białymstoku w latach 1908-1910 budowali polscy osadnicy, którzy dobrowolnie przybyli na Syberię na przełomie XIX i XX wieku. Założyli wieś i nazwali ją na cześć Białegostoku w Polsce. Jak podaje portal „Polacy na Wschodzie”, początkowo przesiedleńcom żyło się dobrze. Sytuacja uległa pogorszeniu w czasach sowieckich.

Polacy opierali się kolektywizacji i walczyli o zachowanie swojej tożsamości oraz religii, za co byli represjonowani przez NKWD. W ramach tzw. polskiej akcji NKWD, we wsi Białystok aresztowano i zamordowano ponad 100 mężczyzn.

Obecnie wioskę zamieszkują głównie Rosjanie, osoby o polskich korzeniach stanowią ok. 25 proc. mieszkańców. Jednak język polski do dziś słychać tam w modlitwach potomków polskich osadników.

Po rewolucji październikowej, w latach 30. ubiegłego wieku, kościół został zamknięty i rozgrabiony. Z budynku zdjęto krzyż. W czasach sowieckich budynek był wykorzystywany jako spichlerz, a następnie służył za wiejski klub. W roku 1990 świątynię zwrócono wspólnocie katolickiej. W 1998 roku, po zakończeniu prac remontowych, kościół został ponownie poświęcony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej