Piękna zima tej wiosny. IMGW nie ma optymistycznych prognoz

Ponad 1300 razy interweniowali strażacy w związku z wichurami i opadami śniegu, które uszkodziły linie energetycznie głównie na południu kraju; 63 tys. odbiorców pozostaje bez prądu – wynika z najnowszych danych straży pożarnej i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Z prognoz IMGW wynika, że niskie temperatury i opady śniegu mają nam towarzyszyć do końca tygodnia. Rzecznik straży pożarnej przestrzegł kierowców na antenie TVP Info przed trudnymi warunkami na drogach w całej Polsce.

Kwiecień rzeczywiście przeplata trochę zimy i trochę lata

Mroźna pogoda w tym miesiącu zdarzała się już tak wiele razy, że przysłowie o zmiennej, kwietniowej pogodzie zdaje się być bardzo trafione.

zobacz więcej

– Najchłodniej będzie na wschodzie i w centrum kraju. Temperatura wyniesie tam około trzy stopnie Celsjusza – powiedział Kamil Walczak z IMGW i dodał, że na przeważającym obszarze kraju będzie występować zachmurzenie z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. – Opady mają mieć charakter przelotny – zaznaczył.

Niskie temperatury i opady śniegu mają nam towarzyszyć do końca tygodnia. Wieczorem i nocą mogą wrócić przymrozki. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w środę wieczorem, że w całym kraju 63 tys. odbiorców nie ma prądu. Najwięcej awarii jest w województwach śląskim – nieco ponad 45,5 tysiąca oraz łódzkim – 13 tysięcy.

Zima na dobre wróci w górach. – W szczytowych partiach może spaść do około pół metra warstwy śniegu. W Karpatach i Karkonoszach może wiać chwilami do 100 km/h – powiedział Walczak.

Równie trudne warunki mają wystąpić na polskich drogach. – Kierowcy muszą wziąć pod uwagę dłuższy dojazd do pracy – powiedział telewizji TVP Info st. bryg. Paweł Frątczak. Rzecznik PSP zasugerował, aby w najbliższych dniach przesiąść się na komunikację miejską.

źródło:
Zobacz więcej