„Kibicuję Tuskowi”, „Robią mu krzywdę”. Politycy PO chcą przywitać szefa RE

Marcin Kierwiński z PO powiedział w „Kwadransie politycznym” w TVP 1, że osobiście nie wybiera się w środę na dworzec, aby przywitać szefa Rady Europejskiej. – Natomiast bardzo mocno kibicuję Donaldowi Tuskowi, by nagonka na niego prokuratury kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę wreszcie się zakończyła – przekonywał. Wśród polityków zdania na temat witania Tuska są podzielone. Marek Jakubiak (Kukiz'15) uważa, że to „wyrządzanie mu krzywdy”.

„Tusk kłamał rodzinom ofiar katastrofy”, „czuł się bezkarny”. „Nikt za granicę nie uciekł”

– Chciałabym, aby Donald Tusk mógł się wytłumaczyć z decyzji, które podjął, a nam o nich nie zakomunikował – powiedziała w TVP Info Dorota...

zobacz więcej

Zdaniem Kierwińskiego przywitanie Tuska na dworcu to „fajna oddolna akcja”. – Spontaniczne zebranie ludzie, którzy popierają Donalda Tuska i jak będziemy w to angażować zbyt wielu polityków to będzie nienaturalne. To akcja ludzi, którzy wiedzą, jak dużo Donald Tusk dla Polski zrobił i którzy wiedzą, jak bardzo Donald Tusk jest atakowany przez rządzących – ocenił.

Kierwiński podkreślił, że to nie jest happening. – To wyraz poparcia dla byłego polskiego premiera, ważnej osoby w polityce europejskiej, która jest systematycznie zwalczana przez polski rząd – powiedział w TVP 1.

Za zgodą?

Inne stanowisko zajmuje Ryszard Kuźmiuk (PiS). – Dziwię się, że Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej chce w tym uczestniczyć, oczywiście być może specjalnie nie ma na to wpływu. Biorąc pod uwagę te ogłoszenia, że przyjedzie specjalnie pociągiem z Gdańska do Warszawy to pewnie odbywa się to za jego zgodą – ocenił.

– Jeszcze niedawno Tusk deklarował, że absolutnie jest najdalej od angażowania się w politykę w krajach członkowskich. Jest wysokim urzędnikiem unijnym i ta apolityczność jest wpisana w jego kompetencje. Widać, że bardzo chętnie z tego angażowania się w politykę korzysta – zwrócił uwagę europoseł.

W ocenie Marka Jakubiaka (Kukiz’15) osoby, które zamierzają witać Tuska, „robią mu krzywdę. – Nie mi bronić Tuska. To jest człowiek, który oszukał nas kilkakrotnie, który z jakiegoś powodu wyjechał z tej swojej ulubionej Polski do pracy na Zachód – kpił poseł na antenie TVP Info.

„Nadzór nad specsłużbami to materiał na Trybunał Stanu dla Tuska”

– Donald Tusk w okresie swoich rządów, oprócz tego, że jak każdy Prezes Rady Ministrów był przełożonym wszystkich szefów służb specjalnych, nie...

zobacz więcej

– Jeżeli to będzie tak, że pan prezydent Duda nie obudzi się i nie zacznie być prezydentem mającym własne zdanie, „ja jestem prezydentem, pierwszą osobą Rzeczpospolitej”, to ma wielkiego konkurenta z postaci Donalda Tuska, który przez Platformę i Prawo i Sprawiedliwość w ostatnim czasie jest pompowany nieprawdopodobnie – ocenił.

Bez politycznych wytycznych

Mateusz Święcicki z PO wyraził nadzieję, że prokuratura rzetelnie zbada sprawę. – Niech zrobi to solidnie, zgodnie z prawem, a nie z wytycznymi politycznymi – podkreślił. – Donald Tusk się stawił, tak jak zapowiedział, że się stawi. Mam wielki szacunek dla niego, że nie wykręca się. Witamy go z wielką radością jako przewodniczącego Rady Europejskiej – dodał w programie „Gość poranka”.

Tuska zamierza także powitać poseł Jaciek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów. Na antenie Radia Zet zdradził, że jego ugrupowanie weźmie udział w eventach. – Transparenty tak, bo widziałem nawet transparenty jednej z bemowskich grup KOD-u, z przygotowywania transparentów „Witamy prezydenta Europy” – opowiadał.

– To jest trochę flashmob, bo formuła zwoływania przypomina współczesną formę komunikacji za pomocą mediów społecznościowych. To jest po to, żeby zademonstrować szacunek dla człowieka – wyjaśnił Protasiewicz, który ocenił, że „Tusk ma wielkie szanse na zostanie prezydentem Polski w 2020 roku”.

źródło:
Zobacz więcej