Urodziła się w XIX wieku. Zmarła najstarsza osoba na świecie

Emma Moreno urodziła się w 1899 roku (fot. PAP/EPA/ANTONINO DI MARCO)

W wieku 117 lat zmarła w miejscowości Verbania na północy Włoch najstarsza osoba na świecie, Emma Morano. Media zwracają uwagę, że była ostatnim żyjącym świadkiem XIX wieku.

Najstarsza na świecie. 117-letnia Włoszka świętuje urodziny

117 lat kończy we wtorek Emma Morano z Piemontu. Jest ona w tej chwili najstarszym człowiekiem świata i jedyną już osobą, która urodziła się w XIX...

zobacz więcej

Emma Morano urodziła się 29 listopada 1899 roku w miejscowości Civiasco koło Vercelli w Piemoncie. Mieszkała na obrzeżach Verbanii, nad jeziorem Maggiore.

W listopadzie ubiegłego roku w mieście tym odbyły się huczne urodziny najstarszej kobiety na świecie. Dedykowano jej spektakl wystawiony w tamtejszym teatrze, w którym przypomniano trzy stulecia, na które przypadło jej życie.

Odkąd się urodziła, Włochami rządziło trzech królów i 12 prezydentów, a w Watykanie panowało 11 papieży. Kiedy się urodziła na tronie papieskim zasiadał Leon XIII, zaś królem Włoch był Humbert I.

– Miała nadzwyczajne życie, a my będziemy zawsze pamiętać jej siłę, z jaką szła naprzód, jej postawę, z jaką podchodziła do przeciwności losu – powiedziała włoskiej agencji Agi burmistrz Verbanii Silvia Marchionini. – Nie zapominajmy, że ponad 70 lat temu rozstała się z agresywnym mężem – dodała.

W liczącej 30 tysięcy mieszkańców Verbanii żyje 20 stulatków.

źródło:

Zobacz więcej