Znowu „polskie obozy”. Takiego określenia użył bawarski dziennik

Niemieckie media próbują zrzucić na Polaków winę za zbrodnię II wojny światowej (fot/Wikipedia.com)

Bawarski dziennik „Mittelbayerische Zeitung” na swojej stronie internetowej posłużył się określeniem „polski obóz zagłady”. Niemieckie medium, przybliżając historię mieszkającego w północnej Bawarii Izraela Hoffmana, stwierdziło, że jego starszą siostrę w czasie II wojny światowej zamordowali naziści w „polskim obozie zagłady” w Treblince.

Ponad 40 interwencji MSZ ws. „polskich obozów zagłady”

Nasze placówki dyplomatyczno–konsularne śledzą i interweniują ws. pojawiających się w mediach zagranicznych słów o „polskich obozach zagłady”. W...

zobacz więcej

W rozmowie z Polskim Radiem konsul Robert Zadura z Konsulatu Generalnego w Monachium zapewnił, że jego placówka będzie interweniowała w tej sprawie i natychmiast wystosuje odpowiednie pismo do redakcji „Mittelbayerische Zeitung”.

Sformułowaniem „polski obóz zagłady” oburzeni są mieszkający w Niemczech Polacy.

– Dodatkowo zasmucające jest to, że to fałszywe określenie pojawia się w okresie Świąt Wielkanocnych, które dla wszystkich Polaków kojarzą się z miłością i nadzieją – mówi Anna Halves z hamburskiego oddziału Klubu Gazety Polskiej.

Po interwencji Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej w Monachium, redakcja niemieckiej gazety z Regensburga poprawiła na swoich stronach internetowych nieprawdziwe sformułowanie, że obóz zagłady w Treblince był „polskim obozem”.

Pod koniec marca sformułowania „polskie obozy zagłady” użyły na swoich stronach internetowych telewizja SWR i stacja radiowa „B5 aktuell”. W związku z użyciem przez niemiecką TV SWR sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Sobibór” ambasada RP w Berlinie i konsulat generalny w Monachium wystosowały do szefa redakcji programów informacyjnych SWR list protestacyjny.Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny.

źródło:
Zobacz więcej