RAPORT

Pogarda

Największe bomby świata – rosyjski „ojciec” i amerykańska „matka”

„Ojciec wszystkich bomb” (fot. fb/Tawan Praknokkaew)
„Ojciec wszystkich bomb” (fot. fb/Tawan Praknokkaew)

Najnowsze

Popularne

Rosja nie zamierza demonstrować światu swojego superpocisku, zwanego „ojcem wszystkich bomb”. Mówił o tym w wywiadzie dla gazety „Izwiestia” wpływowy rosyjski senator Franc Klincewicz. Rosyjski polityk skrytykował zrzucenie przez Stany Zjednoczone najpotężniejszej bomby konwencjonalnej, zwanej z kolei „matką wszystkich bomb”, w Afganistanie.

USA zrzuciły „matkę wszystkich bomb” w Afganistanie

Stany Zjednoczone zrzuciły w czwartek bombę GBU-43, zwaną „matką wszystkich bomb”, m.in. na tunele wykorzystywane przez bojowników Państwa...

zobacz więcej

Klincewicz przyznał, że Amerykanie po raz kolejny zademonstrowali swoją siłę. W ataku zginęło 36 osób związanych z tzw. Państwem Islamskim.

Zdaniem Franca Klincewicz amerykańska bomba nie powinna „ani zachwycać, ani straszyć Rosji”, gdyż jego kraj również posiada ciężkie bomby konwencjonalne.


Agencja RIA-Nowosti uściśla, że chodzi o przetestowaną w Rosji w 2007 roku bombę AWBPM, czyli lotniczą bombę próżniową zwiększonej mocy. Jest ona określana mianem „ojca wszystkich bomb”. Według rosyjskich mediów ta konwencjonalna bomba jest tak silna, jak ładunki atomowe.

„Matka wszystkich bomb”

Użyta przez USA w czwartek w Afganistanie przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego bomba lotnicza GBU-43/B stanowi najpotężniejszy element amerykańskiego arsenału konwencjonalnych środków ataku z powietrza.

Klasyfikuje się ją oficjalnie jako masywną bombę detonująca w powietrzu (Massive Ordnance Air Blast – MOAB). Jedynym jej nosicielem jest taktyczny samolot transportowy C-130 Hercules. Ważąca 9,5 ton bomba zawiera 8,5 ton materiału wybuchowego H6 - mieszaniny trotylu, heksogenu i sproszkowanego aluminium. Ma kształt zaostrzonego cylindra o długości 9 metrów i średnicy jednego metra z domontowanymi płetwami stabilizującymi, które zapewniają także dodatkową siłę nośną w locie ślizgowym. Dołączony do bomby zestaw kierujący naprowadza ją na cel za pomocą nawigacji bezwładnościowej i satelitarnej z wykorzystaniem GPS.

GBU-43/B została wprowadzona na uzbrojenie w 2003 roku, ale użycia w boju doczekała się dopiero teraz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej