RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ekshumacje smoleńskie – szczątki kilku osób w jednej trumnie

Podczas obecnych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, odkryto w jednej z trumien szczątki kilku osób – informuje portal wPolityce. Prokuratorzy, którzy badają okoliczności katastrofy podają jedynie, że ujawniono dotąd dwa przypadki zamiany ciał i nieprawidłowości w pięciu trumnach.

Rodziny smoleńskie otrzymują zawiadomienia ws. ekshumacji

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej zaczęły otrzymywać kilkunastostronicowe, jednobrzmiące pisma od prokuratury z informacją o ekshumacjach ich...

zobacz więcej

Portal szczegółowo opisuje nieprawidłowości, które miały zostać odkryte w jednej z trumien, podczas ośmiu ekshumacji przeprowadzonych w 2017 r. Nie ujawnia, czyjego grobu sprawa dotyczy; pisze jedynie, że w trumnie znaleziono szczątki kilku osób. – Prokuratura nie chce odnosić się do naszych informacji. Ustaliliśmy jednak, że nie wiadomo jeszcze, szczątki których ofiar znajdowały się w jednym grobie. Wyjaśnią to dopiero trwające obecnie badania genetyczne – dodaje portal.

Pisząc o tych odkryciach portal uznał, że każda kolejna ekshumacja „dowodzi, że absolutnie słuszną była decyzja prokuratury o otwarciu wszystkich grobów”. „Jednocześnie coraz boleśniej widzimy skutki zakazu otwierania trumien, jaki wydał polski rząd. Z tego właśnie powodu Rosjanie mogli pozwolić sobie na wszystko. I pozwolili” – napisano w portalu Polityce.pl.

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy. Decyzję tą uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej jak i faktem, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

Wcześniej w latach 2011-2012 przeprowadzono dziewięć ekshumacji, decyzja o nich wynikała m.in. z wykrytych nieprawidłowości w rosyjskiej dokumentacji medycznej; cztery osoby zostały skremowane.

„Dobrze, że te ekshumacje przebiegają”. Opinie publicystów po ekshumacji ciała Piotra Nurowskiego

Na pewno jeszcze będziemy świadkami wielu druzgocących doniesień w związku z tymi ekshumacjami. Niekoniecznie związanymi z zamianą ciał. Ostatnie...

zobacz więcej

Zamiana ciał Mariusza Handzlika i Piotra Nurowskiego

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Jako pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób, choć planowano początkowo 10. Wynikało to z wykrycia jednej zamiany ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i b. prezesa PKOI Piotra Nurowskiego.

Wśród ekshumowanych znaleźli się też Stefan Melak – (jego tożsamość mimo wcześniejszych wątpliwości rodziny została potwierdzona, Tomasz Merta, Aleksander Szczygło, Edward Duchnowski, Janina Natusiewicz-Mirer, Ewa Bąkowska i Dariusz Michałowski.

Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 r. ruszył kolejny etap ekshumacji. Ekshumowano sześć osób z grobów: Andrzeja Przewoźnika, Natalii Januszko, Wojciecha Seweryna, Aleksandry Natalli-Świat, oraz mec. Stanisława Mikkego i jedną, której nazwisko, ze względu na prośbę rodziny, nie jest ujawniane. W kwietniu ekshumowano kolejne dwa ciała z grobów generałów Bronisława Kwiatkowskiego i Włodzimierza Potasińskiego. W bieżącym tygodniu ekshumacji – według informacji PAP – nie przeprowadzano.

Prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów. Poinformowano jedynie, że w trakcie przeprowadzanych od listopada ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, a w pięciu trumnach znaleziono szczątki innych osób.

Ekshumacja kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej

We wtorek nad ranem na Wojskowych Powązkach ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. Trumna z ciałem Aleksandra Szczygły ma trafić...

zobacz więcej

Błędy w rosyjskiej dokumentacji medycznej

Podczas dziewięciu ekshumacji przeprowadzonych w latach 2011-2012 stwierdzono, że sześć ciał zostało złożonych w nie swoich grobach – tak było m.in. z Anną Walentynowicz oraz prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. Biegli, którzy wówczas przeprowadzali badania ocenili, że błędy są w 90 proc. rosyjskiej dokumentacji medycznej.

Jak ujawnili prokuratorzy, nieprawidłowości polegały m.in. na braku opisów stanu po przebytych zabiegach medycznych; w przypadku kilkudziesięciu osób błędnie były rozpoznane obrażenia, u części ich nie opisano, u innych opisano te, których nie było. Śledczy stwierdzili ponadto, że Rosjanie w kilkudziesięciu przypadkach zaniechali wykonania niektórych czynności sekcyjnych.

14-osobowy zespół ekspertów

Obecnie, badania zlecone przez Prokuraturę Krajową przeprowadza 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów. Znajdują się w nim m.in. trzy osoby z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie (Szwajcaria), jedna z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii, oraz dwóch profesorów z Odense (Dania). Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina.

Podczas każdej z ekshumacji sprawdzana jest nie tylko tożsamość ofiary katastrofy, pobierane są też próbki do Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych. Już na początku marca br. PK poinformowała, że ekshumacje nie zakończą się w 2017 r. Zgodnie z ujawnionym ostatnio przez prokuratorów planami do końca roku ma zostać ekshumowanych w sumie 46 osób (uwzględniając marcowe i kwietniowe ekshumacje pozostało jeszcze 38), z kolei w 2018 r. – 26.

Protest części rodzin

Decyzje o ekshumacjach spotkały się też ze sprzeciwem części rodzin ofiar. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie postanowień ws. ekshumacji. Prokuratura od początku stoi jednak na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. W październiku 2016 r. ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej