RAPORT

Pogarda

Jadalna kropla wody. Czy to koniec plastikowych butelek?

Opakowanie jadalnej kropli wody wytwarzane jest z brązowych alg oraz chlorku wapnia(fot. fb/Fast Company)
Opakowanie jadalnej kropli wody wytwarzane jest z brązowych alg oraz chlorku wapnia(fot. fb/Fast Company)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy nieustannie podejmują działania, których celem jest ograniczenie produkcji plastiku. Do tej nierównej walki dołączyli jakiś czas temu trzej wynalazcy. Ich produkt pod nazwą „Ooho”, to jadalna kapsułka wody, która właśnie zaczyna być wprowadzana na rynek.

Przez kilkadziesiąt ostatnich lat ludzkość wyprodukowała tony plastiku, który przez tysiące lat będzie ulegał rozkładowi. Naukowcy pracują nad alternatywami, przyjaznymi dla środowiska, których wytwarzanie będzie równie tanie i łatwe.

Trzech hiszpańskich wynalazców w 2014 roku wpadło na pomysł, by wymyślić jadalną kroplę wody. Rodrigo García González, Guillaume Couche i Pierre Paslier nazwali swój wynalazek Ooho. To przeźroczysta, jadalna kapsuła. Wystarczy ją delikatnie nacisną, by się napić. Opakowanie można też bez problemu zjeść. Kulka z wodą przypominająca galaretkę jest wytwarzana z brązowych alg oraz chlorku wapnia. Właśnie dzięki temu jest jadalna i biodegradowalna.

Na razie nie ma smaku, ale twórcy zapowiedzieli, że pracują nad smakową wersją napojów.Globulka Ooho powstaje w procesie zwanym „fermentacją”, który został opracowany w 1946 roku i modny jest obecnie wśród szefów kuchni. Przed kapsułowaniem woda zostaje zamrożona na lód, by nie mieszać się ze składnikami membrany. Produkty, z których wytwarza się „kulkę” są niezwykle tanie. Każdy z nich kosztuje ok. 2 centów. Wynalazek ten był zwycięzcą plebiscytu Lexus Design Award. W Wielkiej Brytanii właśnie rozpoczęto prace nad wprowadzeniem produktu na rynek. Projekt dostał spore dofinansowanie, dzięki czemu jest szansa, że już niebawem pojawi się w sklepach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej