RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ile lewego tytoniu zmieści się w 6 walizkach? Dwóch Francuzów upchnęło 216 kg

Tytoń zapachowy miał lecieć do Francji (fot. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach)
Tytoń zapachowy miał lecieć do Francji (fot. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach)

Z takim ładunkiem wysiedli na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach. To był przemyt na rympał. – Nie zadali sobie trudu, aby zamaskować lewy towar – mówi portalowi tvp.info kom. Grażyna Kmiecik, z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Cztery tony nielegalnego tytoniu do fajek wodnych udawało melasę

Na nielegalny tytoń celnicy natknęli się w gdyńskim porcie. Jego wartość szacuje się na ponad 1 mln 200 tys. złotych. – To bardzo duży przemyt....

zobacz więcej

Funkcjonariusze śląskiej Służby Celno-Skarbowej przyznają, że byli zaskoczeni. – Ale głównie tym, że przemytnicy nawet nie próbowali ukryć towaru – mówi portalowi tvp.info kom. Grażyna Kmiecik, z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. W walizkach, do których zapakowali kontrabandę były wyłącznie paczki z zapachowym tytoniem. Żadnych ubrań czy rzeczy osobistych, niczego co mogłoby maskować zawartość.

216 paczek w 6 walizach


Funkcjonariusze podczas prześwietlania bagaży z samolotu, który przyleciał Dubaju od razu zauważyli podejrzane walizki wypełnione jednorodnym towarem. Dali jeszcze szansę „podróżnym” odebrać swoją własność z taśmy. Po 6 walizek zgłosiło się dwóch młodych Francuzów. Natychmiast skierowali się do wyjścia korytarzem zielonym „nic do oclenia”. Dopiero wtedy podeszli do nich mundurowi i skierowali do kontroli. Z sześciu walizek wyjęto 216 paczek z tytoniem smakowym. – Kwota należności celno-podatkowych niezgłoszonego do odprawy tytoniu to ponad 235 tys. złotych – wyjaśnia kom. Kmiecik.

Mężczyźni tłumaczyli, że tytoń kupili na prośbę kolegi, który prowadził we Francji bar, w którym oferuje właśnie taki tytoń. Mundurowi w ramach limitów ilościowych do jakich mają prawo przylatując do Unii wydali podróżnym 250 gram tytoniu. Resztę zatrzymano, jako dowód w sprawie karnej skarbowej. Za przemyt grozi im nie tylko przepadek towaru, ale również wysoka kara grzywny lub nawet więzienie .

źródło:
Zobacz więcej