RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Spalił kukłę symbolizującą Żyda. Trafi do więzienia na trzy miesiące

Na trzy miesiące więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał w czwartek w procesie apelacyjnym Piotra R. Mężczyzna spalił na wrocławskim Rynku kukłę symbolizującą Żyda.

10 miesięcy więzienia za spalenie kukły Żyda. „To wysoce szkodliwe”

Na karę 10 miesięcy więzienia bez zawieszenia skazał wrocławski sąd Piotra R. za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych poprzez...

zobacz więcej

Sąd obniżył wyrok R., gdyż w pierwszej instancji został on skazany na 10 miesięcy więzienia.

Sędzia Robert Zdych w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że nie ma wątpliwość, że czyn R. miał charakter przestępczy.

– Zachowania werbalne i niewerbalne oskarżonego wskazują na nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym – powiedział sędzia.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spalenia kukły Żyda na manifestacji we Wrocławiu

Trwa śledztwo ws. protestu przeciwko imigrantom, która odbyła się w środę na wrocławskim Rynku. Podczas manifestacji, zorganizowanej m.in. przez...

zobacz więcej

Odwołanie od wyroku

Od wyroku odwołały się zarówno prokuratura, jak i obrona. Obrona oskarżonego wnioskowała o uniewinnienie, prokuratura zaś o zmianę kary na 10 miesięcy ograniczenia wolności z pracami społecznymi.

W listopadzie ubiegłego roku R. został skazany przez wrocławski sąd na karę 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Sąd podkreślił wówczas, że R., dokonując spalenia kukły Żyda, odwołał się do najgorszych nazistowskich wzorców. Dodał, że czyn, którego dopuścił się R., nie tylko był nawoływaniem do nienawiści wobec Żydów, lecz także ich zastraszał.

Manifestacja na wrocławskim Rynku

Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 18 listopada 2015 r. podczas manifestacji przeciw imigrantom, którą na wrocławskim Rynku zorganizował m.in. Obóz Narodowo-Radykalny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej