Tillerson o Rosji: wiodących potęg atomowych nie mogą łączyć takie relacje

Szefowie dyplomacji Rosji i USA Siergiej Ławrow i Rex Tillerson (fot. PAP/EPA/MCS 3RD CLASS MATT BROWN / US NAVY/ HANDOUT)

Szefowie dyplomacji Rosji i USA Siergiej Ławrow i Rex Tillerson powtórzyli w środę w Moskwie stanowiska swoich krajów w sprawie ataku z użyciem broni chemicznej w Syrii. Zadeklarowali chęć naprawy relacji i zapowiedzieli powołanie w tym celu grupy roboczej.

Po spotkaniu Ławrow-Tillerson: rozmowy ważne, ale zapoznawcze

Jako ważne, ale jedynie zapoznawcze ocenia piątkowa prasa rosyjska spotkanie szefów dyplomacji Rosji i USA, Siergieja Ławrowa i Rexa Tillersona....

zobacz więcej

Po pięciogodzinnych rozmowach Tillersona i Ławrowa, a następnie trójstronym spotkaniu z udziałem prezydenta Władimira Putina, szef rosyjskiej dyplomacji poinformował na konferencji prasowej, że rozmowy dotyczyły „całego spektrum” kluczowych kwestii w stosunkach rosyjsko-amerykańskich.

Niski poziom zaufania

Tillerson przyznał, że stosunki USA-Rosja są obecnie na niskim poziomie i cechuje je niewielkie zaufanie. – Wiodących potęg atomowych nie mogą łączyć takie relacje – podkreślił.

Szefowie dyplomacji zapowiedzieli powołanie grupy roboczej, która – jak mówił Ławrow – ma przyjrzeć się spornym kwestiom, „które nagromadziły się w stosunkach (Rosji i USA) przez ostatnie lata”. Grupę mają tworzyć przedstawiciele MSZ Rosji i Departamentu Stanu USA.

Ukraina przeszkodą

Zapewnił, że strona amerykańska jest zainteresowana dalszym istnieniem dwustronnego „kanału komunikacji” z Rosją w sprawie kryzysu ukraińskiego. Jak podkreślił, szefowie dyplomacji Rosji i USA mają wspólne stanowisko polegające na uznaniu konieczności realizacji porozumień mińskich. Tillerson zaznaczył, że dopóki nie zostanie osiągnięty pełen postęp w sprawie porozumień mińskich, Ukraina pozostanie przeszkodą na drodze do poprawy stosunków amerykańsko-rosyjskich.

USA nadal naciskają Rosję w sprawie Ukrainy. „Będziemy bronić naszych sojuszników”

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział po spotkaniu w Bonn z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem, że USA są gotowe do współpracy z...

zobacz więcej

Rosja chce śledztwa ws. ataku w Syrii

Sekretarz stanu USA powtórzył w środę, że Waszyngton jest przekonany, iż niedawny atak z użyciem broni chemicznej w miejscowości Chan Szajchun w Syrii został zaplanowany i przeprowadzony przez syryjskie siły rządowe, lojalne wobec prezydenta Baszara el-Asada. Tillerson wspomniał też o ponad 50 incydentach z użyciem broni chemicznej.

Ławrow, odnosząc się do oskarżeń pod adresem Asada, zaznaczył, że Rosja zna „inne fakty”. Zapowiedział, że Rosja będzie nalegać na śledztwo z udziałem struktur ONZ, zarówno w Chan Szajchun, jak i na miejscu ostrzelanej przez siły USA syryjskiej bazy lotniczej.

Szef MSZ Rosji powiedział też, że Moskwa w Syrii „nie stawia na jedną postać – ani na prezydenta Asada, ani na kogoś innego”. Los Syrii powinni określać sami Syryjczycy, najważniejsze jest – mówił Ławrow – aby „porozumieć się, jak będzie zbudowane państwo syryjskie”.

Tillerson oznajmił, że definitywne rozwiązanie konfliktu w Syrii nie przewiduje roli dla Asada ani jego rodziny.

Rex Tillerson sekretarzem stanu USA. Kandydatura podzieliła polityków

Zdominowany przez Republikanów Senat zatwierdził w środę desygnowanego przez nowego prezydenta Donalda Trumpa byłego szefa koncernu ExxonMobil,...

zobacz więcej

„Moskwa jest gotowa do dialogu”

Tillerson opowiedział się za istnieniem „linii komunikacji” pomiędzy przedstawicielami USA i Rosji na szczeblu politycznym i wojskowym. Jak poinformował Ławrow, Putin potwierdził gotowość Moskwy do wznowienia zawartego niegdyś z USA memorandum ws. bezpieczeństwa lotów i zapobiegania incydentom w Syrii.

Szef MSZ Rosji dodał przy tym, że powinien zostać potwierdzony „pierwotny cel” działań w Syrii koalicji dowodzonej przez USA oraz lotnictwa Rosji, tj. walka z Państwem Islamskim i innymi ugrupowaniami terrorystycznymi.

Ławrow zapewnił też, że Moskwa jest „gotowa do dialogu” ze Stanami Zjednoczonymi „w najróżniejszych sferach”, a także do wspólnych działań, przy czym będzie „oczekiwać wzajemności od USA”. Zapewnił, że obie strony po rozmowach „lepiej się wzajemnie rozumieją”.

źródło:
Zobacz więcej