RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Obraził prezydenta RP w internecie. Konsekwencje mogą być poważne

Studentowi grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności (fot. PAP/Paweł Supernak)
Studentowi grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności (fot. PAP/Paweł Supernak)

Studentowi, który jest autorem obraźliwego wpisu o prezydencie RP w internecie, przedstawiono zarzut publicznego znieważenia głowy państwa – poinformował w środę Maciej Hankus z prokuratury rejonowej w Strzelcach Opolskich.

„W rok stanie pomnik smoleński przed Pałacem Prezydenckim”. „To nie będzie legalne”

Teren przed Pałacem Prezydenckim, na Krakowskim Przedmieściu, gdzie prezydent Lech Kaczyński sprawował swój urząd, jest najlepszym miejscem dla...

zobacz więcej

Wpis dotyczył wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Strzelcach Opolskich jesienią ubiegłego roku. Jeden z mieszkańców powiatu zamieścił na popularnym portalu społecznościowym obraźliwy wpis o głowie państwa. Kilka miesięcy później inny mieszkaniec regionu zgłosił ten fakt organom ścigania.

– W wyniku działań śledczy ustalili, że wpis dokonano za pośrednictwem fikcyjnego konta założonego na nieistniejącą osobę. Mimo to zidentyfikowano sprawcę. Jest nim student mieszkający w okolicach Strzelec Opolskich. Po przesłuchaniu, w trakcie którego przyznał się do winy i wyraził skruchę, przedstawiono mu zarzut popełnienia przestępstwa określonego w art. 135 par. 2 i artykule 216 par. 2 kodeksu karnego – powiedział prokurator Hankus.

Prokuratura nie podjęła jeszcze decyzji o ostatecznej formie zakończenia sprawy.

– Nie chcę wyprzedzać faktów. Jest kilka możliwości – np. dobrowolne poddanie się karze, ale – jak powiedziałem – za wcześnie na tego typu informacje – wyjaśnił prokurator. Studentowi grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej