RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Broń Marynarki Wojennej USA na pomoc morświnom. Specjalna misja delfinów

Obecnie żyje zaledwie 30 osobników morświna kalifornijskiego (fot. Oceanfdn.org)
Obecnie żyje zaledwie 30 osobników morświna kalifornijskiego (fot. Oceanfdn.org)

Pozostało zaledwie 30 morświnów kalifornijskich – wynika z ostatnich szacunków. Naukowcy mają ostatnią szansę na uratowanie tego krytycznie zagrożonego wyginięciem gatunku. Z pomocą może przyjść broń amerykańskiej marynarki wojennej – specjalnie wyszkolone delfiny.

Panda wielka nie jest już gatunkiem zagrożonym. Goryl wschodni „krytycznie zagrożony”

Znakomitą informację przekazał w niedzielę Światowy Fundusz na rzecz Przyrody – WWF. Panda wielka, która była na granicy wymarcia, nie jest już...

zobacz więcej

Projekt VaquitaCPR polega na wykorzystaniu delfinów do namierzania morświnów i umieszczania ich w specjalnie utworzonych zagrodach na terenie Zatoki Kalifornijskiej. Tam te ssaki morskie miałyby żyć bezpiecznie i być chronione przed ludźmi.

Jest jedno ograniczenie – pomysł zgłoszono dość późno i nie uda się go przeprowadzić do maja, a później wody zatoki są zbyt wzburzone. Wyzwaniem będzie zlokalizowanie morświnów – wprawdzie żyją one w płytkich wodach, to jednak obszar ich występowania to aż 2 tys. km kwadratowych.

Morświny są bardzo płochliwe i uciekają, gdy słyszą dźwięk silników, stąd pomysł, żeby zaangażować wytresowane delfiny. – Delfiny wyszkolone przez USA Navy mogą z łatwością je śledzić. Gdy zdradzą ich pozycję, będzie można morświny złapać – tłumaczy Barbara Taylor z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

Pierwszy bawół „z probówki”. Naukowcy ratują zagrożone gatunki

W Republice Południowej Afryki przyszedł na świat pierwszy na świecie bawół wyhodowany metodą in vitro. Samiec Pumelelo urodził się na farmie w...

zobacz więcej

Potrzebne miliony

Operacja nie jest tania, ale rząd Meksyku ogłosił, że przeznaczy na nią 3 miliony dolarów, kolejny milion dołożyła amerykańska organizacja Association of Zoos and Aquarium z miejscowości Silver Spring w stanie Maryland.

Morświn kalifornijski jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. W 1997 roku liczbę tych najmniejszych delfinów na świecie oszacowano na 567 osobników. Do 2008 roku ich liczba spadła do 250, zaś w 2014 – do 97. W ubiegłym roku żyło ich zaledwie 30.

Największym zagrożeniem dla tego gatunku są przypadkowe odłowy w sieci rybackie, co spotyka szczególnie młode osobniki. Zwierzęta te giną w sieciach zastawianych na totoaby.

Dwa lata temu rząd Meksyku zakazał stosowania tego typu sieci i zadeklarował wypłacanie rybakom odszkodowań. Nie powstrzymało to kłusowników. Pęcherze pławne totoabów są warte na czarnym rynku w Chinach dziesiątki tysięcy dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej