RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyruszył spod Londynu i zmierza do Azji. W Polsce też możesz zobaczyć pierwszy pociąg na tej trasie

Pierwszy pociąg z Chin do Wielkiej Brytanii przybył w połowie stycznia (fot. PAP/ EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Będzie jechał trzy tygodnie i pokona 12 tys. kilometrów – pierwszy pociąg towarowy wyruszył w poniedziałek z Wielkiej Brytanii do miasta Yiwu we wschodnich Chinach. Trasa premierowego połączenia wiedzie m.in. przez Francję, Niemcy, Polskę i Kazachstan.

12 tys. km w 18 dni. Pierwsze towarowe połączenie kolejowe z Chin do Wlk. Brytanii

Chiny uruchomiły swe pierwsze kolejowe połączenie towarowe z Londynem, biegnące ze znanego jako ośrodek handlu hurtowego miasta Yiwu w...

zobacz więcej

Chińczycy uruchomili kolejowe połączenie towarowe z Londynem. Pierwszy pociąg z Chin do Wielkiej Brytanii przybył w połowie stycznia. Dziś pociąg wyruszył w trasę powrotną, dzięki czemu Londyn stał się 15. europejskim miastem, z którego można się bezpośrednio dostać koleją do tego azjatyckiego państwa.

Skład towarowy wyruszył z podlondyńskiego Stanford-Le-Hope w hrabstwie Essex. Jego podróż do miasta Yiwu we wschodnich Chinach ma trwać trzy tygodnie, czyli o połowę krócej niż obecnie wymaga transport drogą morską.

Nowy Jedwabny Szlak

W tym czasie pociąg przemierzy 12 tysięcy kilometrów, jadąc m.in. przez Francję, Belgię, Niemcy, Polskę, Białoruś, Rosję i Kazachstan. Trasa ta reaktywuje dawną handlową drogę wiodącą z Chin do Europy, która z końcem średniowiecza i rozrostem imperium tureckiego straciła na znaczeniu. Jej odnowienie jest elementem inicjatywy gospodarczej Pasa i Szlaku. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę.

W kontenerach pierwszego składu, który wyjechał z dworca Stanford-Le-Hope do Azji, znajdują się m.in. preparaty witaminowe, odżywki dla dzieci oraz leki. To towary, dzięki którym Wielka Brytania chce zbudować swoją konkurencyjną pozycję w handlu z Chinami po tym, jak opuści Unię Europejską. Brexit oficjalnie rozpoczął się 29 marca, a negocjacje wyjścia z UE będą trwały mniej więcej dwa lata.

źródło:

Zobacz więcej