RAPORT

Wojna na Ukrainie

„W rok stanie pomnik smoleński przed Pałacem Prezydenckim”. „To nie będzie legalne”

Na zdjęciu archiwalnym z 16.04.2010 r. znicze przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)
Na zdjęciu archiwalnym z 16.04.2010 r. znicze przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Teren przed Pałacem Prezydenckim, na Krakowskim Przedmieściu, gdzie prezydent Lech Kaczyński sprawował swój urząd, jest najlepszym miejscem dla upamiętnienia katastrofy smoleńskiej – uważa PiS i zapowiada, że za rok monument już będzie stał. Władze Warszawy podtrzymują propozycję jego lokalizacji u zbiegu ulic Trębackiej i Focha. Twierdzą, że inna wymagałaby ustaleń i legalna budowa przed Pałacem Prezydenckim w krótkim czasie nie jest możliwa.

Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w reprezentacyjnym miejscu stolicy. PiS oraz część rodzin ofiar katastrofy chcą, by pomnik smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Tej lokalizacji sprzeciwiają się konserwator zabytków i władze stolicy.

Ratusz: żaden pomnik nie może legalnie stanąć w najbliższych dniach

Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza poinformowała, że miasto podtrzymuje propozycję lokalizacji pomnika u zbiegu ul. Trębackiej i Focha.

– Cały czas obowiązuje uchwała rady miasta wyznaczająca lokalizację na tym skwerze, czyli tuż obok Krakowskiego Przedmieścia. Ani my, ani stołeczny konserwator zabytków, nie mamy żadnego wniosku, żadnej prośby o uzgodnienie jakiegokolwiek pomnika, więc żaden pomnik legalnie stanąć w najbliższych dniach nie może – podkreśliła Kłąb.

Lokalizacja na rogu ulic Trębackiej i Focha została zaproponowana na spotkaniu ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego z częścią rodzin ofiar katastrofy oraz z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz w lutym 2015 r. Jednak, mimo zapowiedzi, prace nad wybudowaniem pomnika w tym miejscu nie zostały podjęte. Okazało się bowiem, że do terenu w tej okolicy są roszczenia i lokalizacja nie uzyskała powszechnego poparcia rodzin ofiar.

Kłąb zapewnia, że obecnie „spokojnie można tam postawić pomnik”. – Ale jeśli pojawił się pomysł na jakieś inne miejsce, to też zapraszamy do stołecznego konserwatora zabytków w celu uzgodnień. Jesteśmy otwarci na takie rozmowy – zadeklarowała urzędniczka.

Powstaną dwa pomniki. „Sądzimy, że na Krakowskim Przedmieściu”

Lider PiS Jarosław Kaczyński poinformował o powstaniu komitetu budowy dwóch pomników: smoleńskiego i świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego....

zobacz więcej

PiS: postaramy się to zrobić jak najszybciej

Sekretarz klubu PiS w Radzie Warszawy Paweł Terlecki uważa, „wszem i wobec jest znany negatywny stosunek ratusza do upamiętnienia w jakiejkolwiek formie” zarówno prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak i pozostałych 95 osób, które zginęły w katastrofie. Tymczasem, jak zauważa, jedną z obietnic złożonych przez PiS przed wyborami parlamentarnymi była budowa pomnika smoleńskiego.

– Będziemy starali się to zrobić na pewno jak najszybciej, aczkolwiek ta droga proceduralna nie jest tak prosta i łatwa. Myślę, że w przeciągu roku ten pomnik upamiętniający ofiary tragedii smoleńskiej, ta budowa dojdzie do skutku" – ocenił Terlecki. – Znajdziemy jakieś rozwiązanie w zgodzie z obowiązującym prawem, które pozwoliłoby na budowę tego pomnika – dodał.

Dopytywany, jakie to może być rozwiązanie, stwierdził, że w tej chwili jest za wcześnie, żeby się wypowiadać na ten temat. Terlecki przypomniał, że działa komitet budowy pomnika. – Myślę, że komitet znajdzie jakieś wyjście – zaznaczył.

Gronkiewicz-Waltz: pomnik smoleński nie na Krakowskim Przedmieściu

– Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie wcześniej czy później w jakimś godnym miejscu w centralnej części Warszawy, ale nie na Krakowskim...

zobacz więcej

Komitet budowy zebrał blisko milion złotych

Na początku marca poseł PiS Jacek Sasin poinformował, że Komitetowi Społecznemu Budowy Pomników Smoleńskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego udało się zebrać prawie milion złotych. W ramach zbiórki publicznej komitet m.in. sprzedaje cegiełki o wartości 10, 20 i 50 zł.

Terlecki na pytanie, czy cały czas lokalizacja pomnika przy Pałacu Prezydencki to miejsce, o które zabiega PiS odparł: „Śp. prezydent profesor Lech Kaczyński wyruszył w podróż do Smoleńska, będąc prezydentem RP. Robił to w imieniu Polaków. Myślę, że miejsce, w którym sprawował swój urząd, jest najlepszym miejscem dla upamiętnienia tego wydarzenia”.

Ocenił, że propozycja lokalizacji pomnika u zbiegu ulic Trębackiej i Focha to pomysł, „który skompromitował się tym, że ta działka w całości nie należała do miasta”. – Przynajmniej część tego gruntu była objęta roszczeniami z tytułu dekretu Bieruta – powiedział radny PiS.

Ofiarom katastrofy poświęcony jest m.in. pomnik na Wojskowych Powązkach, a także tablice przed Pałacem Prezydenckim. 10 kwietnia minie siódma rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, Maria.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej