RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Gang zabójców kantorowców” z nowymi zarzutami. 14 osób podejrzanych

Sprawcy najpierw strzelali do ofiar, potem zabierali pieniądze (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)
Sprawcy najpierw strzelali do ofiar, potem zabierali pieniądze (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

Zarzuty pięciu kolejnych zabójstw i dwóch usiłowań zabójstw postawiła Prokuratura Krajowa w wydziale zamiejscowym w Krakowie członkom tzw. gangu zabójców właścicieli kantorów. Dwóch podejrzanych w tym śledztwie odbywa już wyroki dożywocia za inne zabójstwa.

Obcinali palce, przypalali żelazkiem - bezlitośni bandyci skazani

Brutalna banda, wywodząca się z wołomińskiej grupy niejakiego „Małpy”, została skazana na kary od 4 do 14 lat więzienia za kilkadziesiąt...

zobacz więcej

– Łącznie zarzuty postawiono 14 podejrzanym – poinformował prok. Piotr Krupiński, naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Wojciechowi W. zarzucono dokonanie pięciu zabójstw i dwukrotne usiłowanie zabójstwa, a także kradzieży, włamań i rozboju.

Przestępstwa popełniane były w latach 2006-2007 w różnych miejscowościach woj. podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, w tym Ostrowa, Przeworska, Tarnowa, Olkusza, Domaszowic, Makoszyna, Cedzyny, Daleszyc, Miąsowej.

Tadeusz G. usłyszał zarzuty czterech zabójstw i dwóch usiłowań zabójstw oraz rozbojów, włamań i kradzieży na terenie m.in. Ostrowa, Przeworska, Dębicy, Olkusza, Sanoka, Kolbuszowej i in. miejscowości. Kolejnemu podejrzanemu Adamowi M. postawiono zarzut jednego usiłowania zabójstwa, a także dokonania rozbojów i kradzieży. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące rozbojów, włamań i kradzieży w okresie od 2002 do 2007 r.

Wartość utraconego mienia przez pokrzywdzonych prokuratura oszacowała na ponad 2,5 mln zł.

Wpadli wspólnicy „gangu zabójców kantorowców”. Grupa mogła zabić nawet 20 osób

Mogli mieć udział w zabiciu nawet dwudziestu osób. Napadali na kantory, ciężarówki z towarem i sklepy. Wpadli po odnalezieniu arsenału zakopanego...

zobacz więcej

Ofiarami właściciele lub pracownicy kantorów

Wobec pięciu podejrzanych: Wojciecha W., Tadeusza G., Adama M., Damiana G. i Mirosława T., sąd na wniosek prokuratury przedłużył areszt tymczasowy do lipca. W czerwcu prokuratura planuje sporządzenie aktu oskarżenia w tej sprawie. W grudniu 2016 r. krakowski Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok skazujący Tadeusza G. i Wojciecha W. na kary dożywocia za zabójstwo pięciu osób i usiłowanie zabicia kolejnych dwóch.

Ofiary wywodziły się z kręgu właścicieli, współwłaścicieli i pracowników kantorów. Media określały oskarżonych mianem „gangu zabójców kantorowców”.

Sprawcy zbrodni najpierw strzelali do ofiar, a dopiero potem sprawdzali, czy mają pieniądze. Tadeusz G., który zdaniem prokuratury kierował gangiem, w 2013 r. został już prawomocnie skazany na karę 25 lat więzienia za potrójne zabójstwo trojga obywateli Ukrainy we wrześniu 1991 roku w podkieleckiej Cedzynie. Dzięki pozostawionym na miejscu śladom genetycznym został zidentyfikowany jako sprawca tej zbrodni po 18 latach, w toku pierwszego śledztwa dotyczącego zabójstw właścicieli kantorów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej