Rosyjska prowokacja w Katyniu. Skandaliczna tablica przy polskim cmentarzu

(fot.www.aftershock.news/SmolDaily.ru)

Skandaliczna tablica pojawiła się w centralnej części cmentarza katyńskiego. Umieszczono na niej informację o czerwonoarmistach jakoby zamęczonych w polskiej niewoli. Inicjatorem ustawienia tablicy jest Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne, któremu przewodniczy minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski.

„Działalność antysowiecka”. 77 lat temu ruszył pierwszy transport do Katynia

3 kwietnia 1940 roku z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję do Katynia. Dwa dni później rozpoczęła się...

zobacz więcej

Inicjatorem ustawienia tablicy jest Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne, któremu przewodniczy minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski. To on wielokrotnie nazywał obozy, w których przetrzymywani byli radzieccy jeńcy z okresu wojny polsko-bolszewickiej, „obozami koncentracyjnymi”.

Tablica obok sowieckiego wagonu

Tablica została ustawiona obok rekonstrukcji sowieckiego wagonu, takiego, jakimi przewożono na miejsce kaźni polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu. Kilkadziesiąt metrów dalej znajdują się zbiorowe mogiły blisko 4,5 tys. zgładzonych przez NKWD polskich żołnierzy. Na tablicy zamieszczono informację o 175 tysiącach czerwonoarmistów, którzy zostali wzięci do niewoli, w trakcie wojny polsko - bolszewickiej, a także adnotację, że 75 tysięcy z nich nie wróciło do domów. „Te liczby są nieprawdziwe, a sam fakt ustawienia tej tablicy na cmentarzu w Katyniu jest oburzający” – powiedział Polskiemu Radiu szef sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał Aleksandr Gurianow.

Tymczasem Władysław Kononow z Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego poinformował, że tablica ma zapowiadać powstanie centrum wystawowego, poświęconego tej tematyce. Ma ono zostać wybudowane do końca roku.

Białoruscy uczniowie uczą się, że NKWD nie mordowało Polaków w Katyniu

Skandaliczny podręcznik do historii przygotowany dla białoruskich uczniów. Autor pozycji prof. Jauhien Nowik przekonuje, że nie ma potwierdzenia w...

zobacz więcej

Oświadczenie MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie przesłanym w piątek wyraziło zaniepokojenie umieszczeniem tablic. „MSZ z ogromnym zaniepokojeniem i rozczarowaniem przyjęło umieszczenie przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic zawierających nieprawdziwe informacje o jeńcach bolszewickich z czasów wojny w latach 1919-1921, zmarłych w niewoli w Polsce” – czytamy w oświadczeniu MSZ przesłanym PAP.

Resort podkreśla, że podane na tablicach informacje, w szczególności dotyczące liczby zmarłych jeńców, kilkukrotnie przewyższają faktyczne dane, potwierdzone zarówno przez polskich, jak i rosyjskich historyków.

Zbrodnia katyńska. 77 lat temu zdecydowano o zagładzie tysięcy Polaków

Dokładnie 77 lat temu Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w...

zobacz więcej

Spór o historię

„Co więcej, zdecydowana większość jeńców zmarła z powodu panujących w obozach warunków wynikających z dramatycznej sytuacji gospodarczej ziem polskich, naznaczonych wieloletnią walką o odzyskanie i utrzymanie niepodległości. Warunki te dotykały w jednakowym stopniu żołnierzy radzieckich, jak i obywateli polskich” – dodaje resort w komunikacie.

Ministerstwo zaznaczyło, że działania strony rosyjskiej mają miejsce w przeddzień planowanych obchodów tragicznych wydarzeń - 77. rocznicy zbrodni katyńskiej i 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Fałszywy Poroszenko chciał rozmawiać z Dudą. „Prowokacja Rosjan”

Rosyjskie służby przygotowywały prowokację wobec Andrzeja Dudy. Takie informacje przekazały służby prasowe ukraińskiego prezydenta. Według nich...

zobacz więcej

„Polska jest gotowa do otwartej dyskusji”

„Pragniemy przypomnieć, że wielokrotnie słyszeliśmy z ust przedstawicieli najwyższych władz zapewnienia o gotowości do dialogu i współpracy w konstruktywnym rozwiązywaniu kwestii spornych istniejących między naszymi państwami” - dodano w komunikacie.

MSZ podkreśliło, że Polska jest gotowa do otwartej, merytorycznej dyskusji w celu uniknięcia historycznych sporów między Polską i Rosją oraz rozwiązywania tych już istniejących.

„Temu służą także nasze starania mające na celu wznowienie prac Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych” - zaznaczył resort.

Sprawa Katynia wraca do Strasburga

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu 13 lutego ponownie zbada, czy Katyń był zbrodnią wojenną. Kwalifikacja prawna mordu NKWD z 1940 r....

zobacz więcej

Cmentarz w Katyniu

Na cmentarzu w Katyniu spoczywa blisko 4,5 tysiąca polskich oficerów zamordowanych na rozkaz Józefa Stalina. Wzięci do niewoli we wrześniu 1939 roku, po tym, gdy Armia Czerwona napadła na Polskę, byli przetrzymywani w obozach jenieckich. Na przełomie marca i kwietnia zaczęto wywozić ich do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w głowę. Choć Rosja oficjalnie przyznała, że zbrodni dokonało NKWD, to do dziś rosyjska Prokuratura uniemożliwia prawną rehabilitację polskich oficerów.

źródło:
Zobacz więcej