RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Wydałem polecenie precyzyjnego ataku na bazę wojskową w Syrii”

Donald Trump zapowiedział walkę z terroryzmem (fot. REUTERS/Carlos Barria)
Donald Trump zapowiedział walkę z terroryzmem (fot. REUTERS/Carlos Barria)

– Syryjski dyktator Baszaar al-Asad przeprowadził okrutny atak chemiczny na niewinnych cywilów przy użyciu śmiercionośnego środka porażającego układ nerwowy. Asad udusił bezbronnych mężczyzn, kobiety i dzieci. To była powolna śmierć dla wielu z nich – powiedział Donald Trump, uzasadniając ataku odwetowy na bazę lotniczą wojsk prezydenta Baszara al-Asada w Syrii.

Trump grozi Korei Północnej. „Jeśli Chiny nie rozwiążą tego problemu, my to zrobimy”

Na kilka dni przed pierwszym spotkaniem z przywódcą Chin Xi Jinpingiem prezydent Donald Trump zagroził samodzielnymi działaniami USA wobec Korei...

zobacz więcej

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że we wtorkowym ataku chemicznym „nawet piękne niemowlęta zostały w okrutny sposób zamordowane”.

– Żadna istota stworzona przez Boga nie powinna nigdy cierpieć z powodu takiego horroru. Dzisiaj wydałem polecenie precyzyjnego ataku na lotniczą bazę wojskową w Syrii, z której rozpoczęto atak chemiczny. Jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, by zapobiegać i użyciu broni chemicznej. Nie ma wątpliwości, że Syria użyła zakazanej broni, złamała swoje zobowiązania i zignorowała decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ – oznajmił.

W jego opinii „lata prób zmiany zachowania Asada zawiodły, i to w sposób dramatyczny.”

– Zwracam się do wszystkich cywilizowanych narodów, by przyłączyły się do nas, by zakończyć rzeź i rozlew krwi w Syrii, by zakończyć terroryzm wszelkiego rodzaju. Prosimy Boga o mądrość w obliczu wyzwania, przed jakim stanął nasz świat. Modlimy się o życie rannych i za dusze tych, co odeszli. Niech Bóg błogosławi Amerykę i cały świat – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej