Małpie szachy z Ćmielowa podbijają Anglię

Początkowo to miały być koziołki (fot. fb/Porcelana "AS" Ćmielów sklep Kraków. Galeria van Rij)

Miały być koziołki, wyszły małpki. Autorem porcelanowych szachów, którymi zachwycili się Brytyjczycy, jest Adam Spała, właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Każda figurka wykonana jest ręcznie i ozdobiona 24-karatowym złotem.

Jak wiele rzeczy, tak i te szachy powstały przez przypadek. – Rzecz okazała się prosta, oczywista i nieskomplikowana. Pewnego dnia odwiedził mnie prezes ogólnopolskiego związku szachowego ze swoim kolegą szachistą. Po bardzo sympatycznej rozmowie zaproponowali mi żeby zrobić szachy na Mistrzostwa Europy w przyszłym roku – opowiada w rozmowie z portalem tvp.info Adam Spała.

90 ton ceramiki zniknęło z zakładów w Bolesławcu

Ponad dziewięćdziesiąt ton wyrobów ceramicznych o wartości ponad miliona złotych – zniknęło z zakładów ceramiki w Bolesławcu. Sprawą zajęła się...

zobacz więcej

Najpierw była plastelina

Przyznaje, że nie za bardzo palił się do tej propozycji. – Zaproponowałem żeby znaleźli artystę w Krakowie albo Warszawie. Mnie ta praca wydała się zbyt trudna. Ich poszukiwania trwały dosyć długo, a ja w porywie optymizmu dostałem weny i zacząłem sam je robić z wnuczką. Używaliśmy do tego plasteliny. Początkowo wychodziły nie małpki, a koziołki, bo miał to być Koziołek Matołek – wspomina.

Dodaje, że są szachy są spójne z tym, czym zajmował się wcześniej. – Od wielu lat maluję obrazy z małpami, teraz rzeźbię duże głowy, które odlewane są w brązie. Ostatnim, jak się okazuje dopełniającym elementem, są właśnie te szachy, które ku mojej radości budzą ogromne emocje – mówi.

„Aż ręce mi popękały”

Tak duże, że Anglicy kupili już 10 kompletów na szachowy konkurs w ich ojczyźnie. Pan Adam przyznaje, że pracy przy nich było bardzo dużo. – Aż ręce mi popękały. Samo rzeźbienie zajęło trzy miesiące. Robiłem to po parę godzin dziennie i choć rzadko jestem zadowolony ze swoich prac, z tej byłem bardzo – mówi z dumą.

Każda figurka wykonana jest ręcznie z najwyższej jakości porcelany i ozdobiona 24-karatowym złotem. Każdy pionek posiada też unikatowy numerek. W zestawie znajdują się 32 porcelanowe figury: 16 białych i 16 czarnych. Wszystkie nawiązują do wieloletnich tradycji produkcji miniaturowych rzeźb porcelanowych, zaprojektowanych w latach 50. i 60. XX wieku przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Ich cena to ok. 5 tys. złotych.

źródło:
Zobacz więcej