RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żyli i pracowali jak niewolnicy. Ukraińcy ukryci w polskich firmach

Ponad trzydziestu Ukraińców było przetrzymywanych w nieludzkich warunkach i wykorzystywanych do pracy w fabrykach na Warmii i Mazurach. Strażnicy graniczni przeprowadzili kontrole w dwóch firmach w powiecie nowomiejskim.

Ukraińcy miesiącami kosili trawę przy autostradach – szef im nie zapłacił

Kwoty 102 tys. zł domaga się od swego byłego pracodawcy grupa Ukraińców. Pracowali oni „na czarno” m.in. przy koszeniu poboczy przy polskich...

zobacz więcej

Funkcjonariusze Straży Granicznej od tygodni obserwowali dwa zakłady zajmujące się przetwórstwem żywności. Mimo że przedsiębiorstwa funkcjonowały, pracownicy z nich nie wychodzili. Wspierana obserwacją z powietrza akcja została przeprowadzona nad ranem.

W trakcie kontroli okazało się, że w murach zakładów mieszkają nielegalnie zatrudnieni obywatele Ukrainy. Na czterdzieści osiem wylegitymowanych osób, aż trzydzieści pięć nie miało pozwoleń na pracę ani jakiejkolwiek umowy.

– W trakcie kontroli funkcjonariusze straży granicznej ujawnili dwóch obywateli Ukrainy nielegalnie przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wobec których natychmiast wydano decyzje zobowiązujące ich do powrotu na Ukrainę – informuje por. SG Mirosława Aleksandrowicz.

Wiadomo, że Ukraińcy byli przetrzymywani na terenie zakładów w spartańskich warunkach. Wobec właścicieli firm wszczęto kontrole legalności zatrudniania cudzoziemców. Przygotowywane są również dwa postępowania w sprawie umożliwiania nielegalnego zatrudnienia, za co organizatorom może grozić nawet pięć lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej