RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejna piramida finansowa? Właściciel parabanku zatrzymany

Były prezes firmy Remedium jest podejrzany o wyłudzenie ponad 60 mln w ramach piramidy finansowej(fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

Właściciel firmy Remedium Sylwester S. jest podejrzany o wyłudzenie ponad 60 mln zł na szkodę ponad 700 osób w ramach piramidy finansowej. Olsztyńska prokuratura okręgowa skieruje w czwartek do Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o aresztowanie go na 3 miesiące.

Michał Tusk stanie przed komisją śledczą ds. Amber Gold

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold zdecydowała w środę o przesłuchaniu Michała Tuska, który był zatrudniony w liniach lotniczych OLT Express,...

zobacz więcej

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował, że na polecenie prokuratora funkcjonariusze ABW z Olsztyna zatrzymali w środę Sylwestra S. Prokurator przedstawił mężczyźnie łącznie 11 zarzutów dotyczących prowadzenia nielegalnej działalności parabankowej w ramach piramidy finansowej.

– Główny zarzut dotyczy doprowadzenia w okresie od maja 2005 r. do lutego 2013 r. ponad 700 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 60 mln 145 tys. zł. Podejrzany miał wprowadzić w błąd co do charakteru lokat pieniężnych, w związku z prowadzoną przez podejrzanego działalnością w spółce Remedium – Doradcy Finansowi sp. z o.o. – wyjaśnił prokurator Stodolny.

Pozostałe zarzuty dotyczą innych oszustw i działania na szkodę spółek, którymi podejrzany zarządzał Sylwestrowi S. grozi kara do lat 15 więzienia.

Remedium okazało się trucizną?

Chodzi o spółkę finansową Remedium – Doradcy Finansowi w Olsztynie, której w 2013 roku sąd gospodarczy ogłosił upadłość likwidacyjną. Kilkuset wierzycieli spółki nie może odzyskać pieniędzy, jakie jej powierzyli. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie podjęła śledztwo w sprawie instytucji finansowej w 2012 r. Stało się to po tym, gdy do prokuratury wpłynęło zawiadomienie z Komisji Nadzoru Finansowego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby reprezentujące spółkę. Także jeden z banków, w którym spółka posiada rachunek, zawiadomił, że klienci spółki mogą być wprowadzani przez nią w błąd.

Reprymenda dla sędzi prowadzącej sprawę Amber Gold

„Zwróceniem uwagi” zakończyła się sprawa Lidii Jedynak przed Krajową Radą Sądownictwa. Sędzia prowadząca sprawę Amber Gold przynajmniej na razie...

zobacz więcej

Przeciw byłemu prezesowi spółki Sylwestrowi S. toczyło się początkowo śledztwo, dotyczące m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności ws. gromadzenia pieniędzy klientów i udzielania pożyczek oraz niezłożenia sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego. Te zarzuty dotyczyły naruszenia Prawa bankowego i ustawy o rachunkowości.

Ocena biegłych

Prokuratura, aby postawić zarzuty, zleciła wykonanie opinii biegłym, najpierw z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a następnie renomowanej kancelarii prawnej i finansowej w Warszawie. Biegli oceniali działalność spółki w zakresie finansów, bankowości, przepływów pieniężnych, przedsięwzięć inwestycyjnych i rachunkowości. Prokuratorzy przesłuchali także wszystkich pokrzywdzonych. Sylwester S. mówił w 2014 roku PAP, że „przyczyną tego, iż jego spółka popadła w kłopoty, a klienci nie mogą odzyskać pieniędzy, było nieadekwatne do sytuacji« zachowanie urzędników i prokuratorów”.

„Komisja Nadzoru Finansowego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urząd Kontroli Skarbowej mogły wejść do firmy i kontrolować dokumenty. Publiczne wypowiedzi przedstawicieli tych instytucji oraz prokuratury na temat firmy Remedium spowodowały, że ludzie zaczęli wycofywać masowo swoje pieniądze. W przypadku, gdy chodzi o pieniądze osobiste klientów, należało zachować jednak szczególną staranność” – podkreślał wówczas Sylwester S.

Kredyty i inne produkty

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Remedium - Doradcy Finansowi działała w Olsztynie od 2007 roku. Oferowała m.in. kredyty hipoteczne, samochodowe, gotówkowe i inwestycyjne, lokaty osobiste i dla firm.

W ostatnich latach firma oferowała klientom produkt emerytalny - „Emerytura z wiatru”. Pieniądze klientów miały być inwestowane w spółki zajmujące się budową farm wiatrowych i produkcją energii z odnawialnych źródeł. Przez lata zarząd spółki był wyróżniany przez regionalne organizacje biznesowe, a jej prezes Sylwester S. wypowiadał się w mediach jako ekspert finansowy.

źródło:

Zobacz więcej