Chińczycy na potęgę szpiegują świat. Alarmujący raport

Nie wiadomo, jak wiele podmiotów padło ofiarą ataków (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Organizacje polityczne, dyplomaci, przedsiębiorstwa – tego typu podmioty padają ofiarą cyberszpiegostwa organizowanego na szeroką skalę przez Chiny. Raport w tej sprawie przygotowała firma doradcza PwC wraz z działającą w branży zbrojeniowej BAE Systems.

Rosyjscy hakerzy atakują Szwecję. „Chcą zdestabilizować kraj”

Szef szwedzkiego wywiadu wojskowego MUST Gunnar Karlson po raz pierwszy wskazał wyraźnie na Rosję jako źródło cyberataków i operacji...

zobacz więcej

Dochodzenie w sprawie podejrzeń o nielegalne praktyki przeprowadzono w ramach operacji Cloud Hopper. Działania obejmowały namierzanie dostawców usług IT oraz przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem danych.

Śledczy ustalili, że chińscy informatycy wykorzystywali wiele metod, żeby zdobywać tajne informacje, ale zawsze trop prowadził w ten sam region. Ataki przeprowadzono między innymi na cele w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Indiach, Tajlandii i Japonii.

Autorzy raportu wskazują, że za ataki odpowiada grupa ATP10. Jej hakerzy mieli być najbardziej aktywni w godzinach chińskiego dnia pracy, z uwzględnieniem przerw na lunch.

Dr Adrian Nish, szef departamentu wywiadu w BAE wskazuje, że chińscy informatycy bardzo dobrze maskowali swoje działania. – Na tym etapie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak wiele podmiotów padło ofiarą ataków – stwierdził.

źródło:
Zobacz więcej