RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komornik w kwaterze głównej Hitlera. Koniec dwuletniej walki

Była wojenna kwatera Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży koło Kętrzyna znów w rękach Lasów Państwowych. W 2012 roku właściciel obiektu, nadleśnictwo Srokowo, zawarło 20-letnią umowę dzierżawy ze spółką „Wilcze Gniazdo”. W 2015 roku leśnicy wypowiedzieli jednak tę umowę. „Wilczy Szaniec” został we wtorek zajęty przez komornika i wrócił do właściciela.

Wielka lekcja historii. Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej

Po trwającej 4,5 roku budowie otwarte zostanie dla zwiedzających Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zlokalizowana pod ziemią wystawa główna...

zobacz więcej

Odzyskanie majątku Skarbu Państwa przez nadleśnictwo poprzedziła batalia sądowa trwająca kilkanaście miesięcy, ponieważ spółka skarżyła wyroki sądowe.

W najbliższych dniach turyści na teren obiektu będą wpuszczani za darmo. Lasy Państwowe muszą zainstalować własne kasy fiskalne i uporządkować sprawy finansowe. Nadleśnictwo zadeklarowało, że nie podniesie cen biletów wstępu.

teraz odtwarzane
„Wilczy Szaniec” wraca do Lasów Państwowych

„Mam nadzieję, że to muzeum wreszcie się otworzy”

– W Polsce jest bardzo duża potrzeba tworzenia filmów historycznych – mówił w programie „Cztery strony” Jarosław Sellin, wiceminister kultury i...

zobacz więcej

Trudna historia dzierżawy

W 2012 r. nadleśnictwo, po przetargu, w którym wzięło udział dwóch oferentów, podpisało ze spółką 20-letnią umowę dzierżawy. Zgodnie z nią dzierżawca miał płacić czynsz, wykonywać remonty i modernizacje (w tym te, które poprawiają bezpieczeństwo zwiedzających) oraz współpracować z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy projekcie edukacyjno–historycznym.

W marcu 2015 r. nadleśnictwo uznało, iż dzierżawca nie wywiązuje się z warunków umowy; od dłuższego czasu nie płacił czynszu, choć działalność była prowadzona, nie było też współpracy z resortem kultury. Procesy sądowe w tej sprawie trwały wiele lat.

Główna kwatera Hitlera

„Wilczy Szaniec” (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.

Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych. W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera. Dziś Wilczy Szaniec to jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej