RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zarobili 26 mln zł przerabiając olej smarowy na napędowy

Policjanci zielonogórskiego CBŚP zatrzymali szefa grupy przestępczej, która przerabiała olej smarowy na napędowy. Oficjalnie przestępcy sprowadzali towar z Niemiec i Belgii, a krajem docelowym miała być Łotwa. Jednak, gdy tylko olej znalazł się na terenie Polski, trafiał do magazynów w jednej z zachodniopomorskich wsi, gdzie uszlachetniano go i sprzedawano, jako olej napędowy. Na tym przekręcie oszuści zarobili co najmniej 26 mln zł.

Gang zarobił pół miliarda złotych na podatku VAT. CBŚP złapało szefa

CBŚP zatrzymało dwie osoby, w tym szefa gangu handlującego nielegalnym paliwem. Grupa w ciągu pięciu lat wyłudziła nie mniej niż 500 mln zł z...

zobacz więcej

Funkcjonariusze zielonogórskiego CBŚP i Krajowej Administracji Skarbowej trafili na trop grupy przestępczej, która działała w woj. zachodniopomorskim. Przestępcy sprowadzali olej smarowy z Niemiec i Belgii, który oficjalnie sprzedawali na Łotwę. Polska miała być tylko krajem tranzytowym.

Towar przechodził przez kilkanaście firm, w tym zagranicznych, zajmujących się de facto przerabianiem go na olej napędowy. Smar „uszlachetniano” na terenie wynajętego gospodarstwa na jednej z wsi na zachodnim Pomorzu. Następnie kolejne firmy-słupy sprzedawały go, jako pełnowartościowe paliwo.

„Pruszków” reaktywacja, czyli bossowie zatrzymani za fikcyjny eksport kawy

Trzej bossowie mafii pruszkowskiej Andrzej Z. ps. Słowik, Leszek D. ps. Wańka i Janusz P. ps. Parasol wraz z najbliższymi wspólnikami zostali...

zobacz więcej

Przyszła pora na herszta

– Ustaliliśmy, że grupa działała od lutego 2015 r. do lutego 2016 r. W zachodniopomorskim działała zorganizowana grupa przestępcza, która trudniła się wyłudzeniami podatkowymi przy obrocie olejem smarowym przerabianym na napędowy. Z naszych szacunków wynika, że z tytułu nieodprowadzonych podatków: akcyzowego, opłaty paliwowej i VAT, Skarb Państwa stracił 26 mln złotych – powiedziała tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Policjanci CBŚP zatrzymali ostatnio w Kołobrzegu i Trzebiatowie trzech członków gangu, w tym szefa grupy. Podejrzani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw karno-skarbowych.

Do tej pory ujęto już w sumie 13 podejrzanych, którym przedstawiono 30 zarzutów. Policjanci zabezpieczyli mienie przestępców warte ponad 3,3 mln złotych. Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Zatrzymanie paliwowych oszustów (fot. CBŚP)
Zatrzymanie paliwowych oszustów (fot. CBŚP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej