RAPORT

Pogarda

Zarobili 26 mln zł przerabiając olej smarowy na napędowy

Najnowsze

Popularne

Policjanci zielonogórskiego CBŚP zatrzymali szefa grupy przestępczej, która przerabiała olej smarowy na napędowy. Oficjalnie przestępcy sprowadzali towar z Niemiec i Belgii, a krajem docelowym miała być Łotwa. Jednak, gdy tylko olej znalazł się na terenie Polski, trafiał do magazynów w jednej z zachodniopomorskich wsi, gdzie uszlachetniano go i sprzedawano, jako olej napędowy. Na tym przekręcie oszuści zarobili co najmniej 26 mln zł.

Gang zarobił pół miliarda złotych na podatku VAT. CBŚP złapało szefa

CBŚP zatrzymało dwie osoby, w tym szefa gangu handlującego nielegalnym paliwem. Grupa w ciągu pięciu lat wyłudziła nie mniej niż 500 mln zł z...

zobacz więcej

Funkcjonariusze zielonogórskiego CBŚP i Krajowej Administracji Skarbowej trafili na trop grupy przestępczej, która działała w woj. zachodniopomorskim. Przestępcy sprowadzali olej smarowy z Niemiec i Belgii, który oficjalnie sprzedawali na Łotwę. Polska miała być tylko krajem tranzytowym.

Towar przechodził przez kilkanaście firm, w tym zagranicznych, zajmujących się de facto przerabianiem go na olej napędowy. Smar „uszlachetniano” na terenie wynajętego gospodarstwa na jednej z wsi na zachodnim Pomorzu. Następnie kolejne firmy-słupy sprzedawały go, jako pełnowartościowe paliwo.

„Pruszków” reaktywacja, czyli bossowie zatrzymani za fikcyjny eksport kawy

Trzej bossowie mafii pruszkowskiej Andrzej Z. ps. Słowik, Leszek D. ps. Wańka i Janusz P. ps. Parasol wraz z najbliższymi wspólnikami zostali...

zobacz więcej

Przyszła pora na herszta

– Ustaliliśmy, że grupa działała od lutego 2015 r. do lutego 2016 r. W zachodniopomorskim działała zorganizowana grupa przestępcza, która trudniła się wyłudzeniami podatkowymi przy obrocie olejem smarowym przerabianym na napędowy. Z naszych szacunków wynika, że z tytułu nieodprowadzonych podatków: akcyzowego, opłaty paliwowej i VAT, Skarb Państwa stracił 26 mln złotych – powiedziała tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Policjanci CBŚP zatrzymali ostatnio w Kołobrzegu i Trzebiatowie trzech członków gangu, w tym szefa grupy. Podejrzani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw karno-skarbowych.

Do tej pory ujęto już w sumie 13 podejrzanych, którym przedstawiono 30 zarzutów. Policjanci zabezpieczyli mienie przestępców warte ponad 3,3 mln złotych. Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Zatrzymanie paliwowych oszustów (fot. CBŚP)
Zatrzymanie paliwowych oszustów (fot. CBŚP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej