RAPORT

Pogarda

Astronomiczna cena za brylant. Rekord na aukcji w Hongkongu

Różowa Gwiazda ma rozmiar śliwki (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)
Różowa Gwiazda ma rozmiar śliwki (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)

Najnowsze

Popularne

Aż 71,2 mln dolarów zapłacono za nieskazitelny różowy brylant o wadze 59,6 karata na aukcji w Hongkongu. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek osiągnął klejnot.

Rekord w Genewie: 50 mln dolarów za błękitny diament

Na aukcji w Genewie sprzedano niezwykle rzadki błękitny diament ważący niemal 15 karatów. Cena zaskoczyła organizatorów. Kamień wycenili na 45 mln...

zobacz więcej

Licytacja w domu aukcyjnym Sotheby’s trwała zaledwie 5 minut. Szybko osiągnięto cenę 553 mln dolarów hongkońskich – podaje portal Bloomberg. Najwięcej za Różową Gwiazdę zaproponował Chow Tai Fook, znany hongkoński jubiler.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Ostatnio wiele mówiło się o problemach gospodarczych Chin, ale ta aukcja wskazuje, że ekonomia kraju jest bardzo silna – podkreśliła Patti Wong, prezes azjatyckiego oddziału domu aukcyjnego Sotheby’s.

Poprzedni rekord padł w maju ubiegłego roku w Genewie. Dom aukcyjny Christie’s sprzedał wówczas ważący 14,62 karata błękitny brylant Oppenheimer Blue za 58 mln dolarów.

Kwota 72,2 mln dolarów za różowy brylant jest rekordową kwotą transakcyjną, ale nie najwyższą, jaką kiedykolwiek złożono. W 2013 roku poprzednią próbę sprzedaży Różowej Gwiazdy zakończono po osiągnięciu ceny 83 mln dolarów, ale aukcji nie sfinalizowano. Znany nowojorski szlifierz brylantów Isaac Wolf, który wygrał licytację, nigdy nie zapłacił za klejnot.

Różowa Gwiazda została wykopana w Afryce w 1999 roku przez kompanię De Beers. Diament w stanie surowym ważył 132,5 kara. Cięcie i szlifowanie go trwało dwa lata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej