Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Postępowanie sędziego etyczne. Odpowiedź na skargę byłej żony

Sędzia Żurek nie naruszył zasad etyki – uznała Krajowa Rada Sądownictwa (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Sędzia Waldemar Żurek nie naruszył zasad etyki – uznała Krajowa Rada Sądownictwa. Chodzi o podawane w mediach informacje dotyczące alimentów, jakie sędzia płaci na dwoje dzieci z byłego małżeństwa.

Wiceminister sprawiedliwości o rzeczniku KRS: żądam jego dymisji

– Wszyscy dzisiaj usłyszeliśmy, że to jest kolejny lider opozycji, który ma problemy z alimentami. I ja żądam dymisji sędziego Żurka - niech KRS...

zobacz więcej

– Krajowa Rada Sądownictwa nie stwierdziła naruszenia zasad etyki przez sędziego Waldemara Żurka i nie znalazła podstaw do wytoczenia mu sprawy dyscyplinarnej – poinformował we wtorek zastępca rzecznika KRS sędzia Sławomir Pałka.

Skarga b. żony sędziego

W komunikacie sędziego Pałki napisano, że Komisja ds. etyki zawodowej sędziów i asesorów przy KRS zajmowała się skargą b. żony sędziego Żurka i załączonymi do niej dokumentami oraz przeanalizował zawarte w skardze zarzuty związane z kwestiami majątkowymi. Zespół wysłuchał też wyjaśnień sędziego Żurka.

KRS na posiedzeniu 4 kwietnia uznała, że „kwestie majątkowe, których dotyczyła skarga, powinny być rozstrzygane przez sądy, przed którymi aktualnie toczą się stosowne postępowania cywilne” – czytamy w komunikacie.

Płacił byłej żonie alimenty w naturze. Sąd uznał, że to wystarczy

Sąd w Padwie uniewinnił mężczyznę, który zamiast pieniędzy przesyłał byłej żonie codziennie trzy duże pizze. Kobieta podała go do sądu, ponieważ...

zobacz więcej

Sędzia pozwany ws. alimentów

21 marca „Super Express” napisał, że sędzia Żurek został w 2011 r. pozwany przez byłą żonę o podwyższenie alimentów i sąd I instancji podniósł je z 1200 zł na każdą z dwóch córek do kwoty 1400 i 1900 zł. Żurek się odwołał, a sąd II instancji – biorąc pod uwagę, że sędzia założył nową rodzinę i ma kolejne dziecko – miał przywrócić kwoty alimentów po 1200 zł. Wtedy, według gazety, sędzia miał zażądać zwrotu nadpłaconych sum. W rozmowie z tabloidem sędzia miał zapewniać, że sprawa jest już wyjaśniona.

Wkrótce potem „Gazeta Polska Codziennie” napisała, że b. żona sędziego w liście skierowanym w lutym do Krajowej Rady Sądownictwa uznała, że „zachowanie byłego męża nie przystaje do etyki sędziowskiej”.

źródło:

Zobacz więcej