RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Twórca „Gladiatora” nakręci film o bitwie o Anglię

W bitwie o Anglię wsławili się polscy lotnicy (fot. Fox Photos/Getty Images)
W bitwie o Anglię wsławili się polscy lotnicy (fot. Fox Photos/Getty Images)

Wytwórnia 20th Century Fox ogłosiła, że wyprodukuje film o bitwie o Anglię, jednym z najbardziej heroicznych epizodów II wojny światowej. Reżyserią zajmie się Ridley Scott, który stoi za takimi filmami jak „Gladiator”, „Robin Hood” czy „Łowca androidów”.

„Kosynierzy w 303 koszą dziś na medal”. Komiksowy hołd polskim bohaterom bitwy o Anglię

Narodowe Centrum Kultury postanowiło uczcić 75. rocznicę bitwy o Anglię nietypowym klipem. Twórcy puścili wodze fantazji. Hitlerowcy korzystają tu...

zobacz więcej

Scenariusz obrazu o bitwie o Anglię ma przygotować Brytyjczyk Matthew Orton, który stworzył scenariusz kręconego właśnie filmu o polowaniu na nazistowskiego zbrodniarza, jednego z twórców koncepcji ostatecznego rozwiązanie kwestii żydowskiej Adolfa Eichmanna.

Bitwa o Anglię była osią między innymi filmu o tym tytule z 1969 roku z Laurence’em Olivierem, Christopherem Plummerem i Michaelem Caine’em w rolach głównych. Poza tym ten etap II wojny światowej nie był szczególnie eksponowany w kinie.

Ridley Scott nie jest jedynym reżyserem, który w najbliższym czasie przygotuje film o największym konflikcie XX wieku. Pod koniec roku na ekrany kin wejdzie „Dunkierka”, której reżyserem i scenarzystą jest Christopher Nolan („Incepcja”, trzy filmy o przygodach Batmana). W rolach głównych zagrają Tom Hardy, Kenneth Branagh i wokalista zespołu One Direction Harry Styles.

Przełomowa kampania

Trwająca od 10 lica do 31 października 1940 roku bitwa o Anglię była pierwszą w historii kampanią toczoną wyłącznie za pomocą lotnictwa. Niemieckie Luftwaffe zaatakowało Wielką Brytanię w ramach przygotowań do planowanej inwazji.

III Rzesza poniosła jednak porażkę, do której w znacznym stopniu przyczynili się polscy lotnicy. Dla RAF walczyły 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301), 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich.

Choć Polacy stanowili 5 proc. ogółu pilotów RAF biorących udział w bitwie, zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, uszkodzili 36, co stanowiło około 12 proc. poniesionych przez Luftwaffe strat. – Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym – powiedział o nich premier Winston Churchill.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej