RAPORT

Pogarda

Portret Mao Zedonga sprzedany za 16,5 mln dolarów

Obraz został wystawiony na aukcji w Hongkongu (fot. fb/Sotheby's)
Obraz został wystawiony na aukcji w Hongkongu (fot. fb/Sotheby's)

Najnowsze

Popularne

Portret autorstwa Andy’ego Warhola został wylicytowany 2 kwietnia na aukcji w Sotheby’s. Kwota 98,5 miliona dolarów hongkońskich wyznaczyła nowy rekord sprzedaży zachodniej sztuki nowoczesnej w Azji.

Fortuna za obraz Muncha. „Dziewczęta na moście” sprzedane

Niemal 55 mln dolarów zapłacił anonimowy uczestnik licytacji na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku za obraz „Dziewczęta na moście” Edvarda Muncha. To...

zobacz więcej

Kiedy Richard Nixon odwiedził Chiny w 1972 r., był to nie tylko punkt wyjścia do stosunków dyplomatycznych między USA i Chinami, ale także przewrotny czas dla najważniejszego artysty pop-artu.

Rok po wizycie prezydenta Nixona, Andy Warhol, po ośmioletniej przerwie w pracy, zaczął pracować nad serią portretów Mao. Jedno z dzieł, szacowane na około 11,6 miliona dolarów, zostało sprzedane na aukcji przez Sotheby's w Hongkongu 2 kwietnia za zawrotną kwotę 16,5 mln dolarów.

Cena wzrosła

Obraz zatytułowany „Mao” trafił do anonimowego kolekcjonera z Azji, który pozwolił sobie na niemały wydatek. Portret ten był ostatnio sprzedawany trzy lata temu w Londynie, a jego wartość wzrosła prawie o 20 procent. Wówczas osiągnął cenę sprzedażową 12,6 milionów dolarów.

Chiński przywódca komunistyczny mógł wydawać się dziwnym wyborem dla artysty, który w swoich pracach zwracał uwagę na przedmioty codziennego użytku w Ameryce, takie jak puszki zupy Campbella czy butelki z coca-coli. Portretując Mao Warhol wskazał na sławę i nieustanna masową reprodukcję kreowaną przez partię komunistyczną, a przede wszystkim na możliwość podważenia komunistycznej ikony w komercyjny, konsumpcyjny sposób.

„Dobro jest uzależniające”. Sztuka z pomocą bezdomnym pieskom

Charytatywny wernisaż Michała Torzeckiego to więcej niż sama sztuka. Artysta stworzył portrety piesków z Fundacji Azylu pod Psim Aniołem, żeby...

zobacz więcej

Dzieło sprzedane na aukcji w niedzielę ma tytuł „Mao” i jest jednym z 28 olejno- i sitodrukowo tworzonych obrazów na płótnie w 1973 r. Powstało na podstawie najbardziej popularnej podobizny Mao Zedonga. Wszystkie odtworzenia przedstawiają fotografię popiersia chińskiego lidera z ikonograficzną kurtką zapinaną na guziki. Obraz, który wisi u bram Zakazanego Miasta na placu Tiananmen w Pekinie, również powstał na podstawie tej samej fotografii.

Najdroższy Mao

Portret, który został sprzedany na aukcji w Hong Kongu, będzie pierwszym z Maosów Warhola, który został sprzedany na chińskiej ziemi. Najdroższy z serii Mao portret chińskiego lidera jest wart 17,4 miliona dolarów i został kupiony w Nowym Jorku przez potentata z Hong Kongu Joseph Lau w 2006 roku.

Na tej samej aukcji w niedzielę Sotheby's sprzedawało dwóch innych Maosów autorstwa chińskich artystów. Praca z 1989 roku, olej Wang Guangyi „Mao Zedong OU” oraz dzieło Liu Wei wykonane w latach 1992-1999, nazywane „Mao Generation”. Ogólny wynik aukcji w hongkońskim oddziale Sotheby’s to 73,6 miliony dolarów amerykańskich.

Pracownik pozuje ze sztuką artysty Andy'ego Warhola „Mao” w domu aukcyjnym Sotheby w Londynie (fot.REUTERS/Luke MacGregor)
Pracownik pozuje ze sztuką artysty Andy'ego Warhola „Mao” w domu aukcyjnym Sotheby w Londynie (fot.REUTERS/Luke MacGregor)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej