RAPORT

Pogarda

Syria: nawet sto ofiar ataku lotniczego. Użyto gazów bojowych?

Syryjski rzad wielokrotnie zaprzeczał, że stosuje zakazane trujące środki bojowe (fot.PAP/EPA)
Syryjski rzad wielokrotnie zaprzeczał, że stosuje zakazane trujące środki bojowe (fot.PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Co najmniej 65 osób zginęło, a 350 zostało rannych we wtorek rano w ataku z powietrza w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Według związku organizacji medycznych UOSSM bilans jest jeszcze bardziej krwawy – odpowiednio 100 i 400 osób. Wśród śmiertelnych ofiar jest wiele dzieci. Specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura poinformował, że w ataku prawdopodobnie wykorzystano broń chemiczną.

Syria: 50 ofiar śmiertelnych po wybuchu w pobliżu tureckiej granicy

Do 50 wzrosła liczba zabitych w wybuchu samochodu pułapki, do którego doszło w sobotę w opanowanej przez rebeliantów syryjskiej miejscowości Azaz...

zobacz więcej

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka w Londynie podało, że ataku na miejscowość Chan Szajchun w kontrolowanej przez syryjskich rebeliantów prowincji (muhafazie) Idlib dokonały najprawdopodobniej syryjskie lub rosyjskie samoloty. Syryjskie wojsko nie komentuje doniesień.

W wyniku ataku wiele osób dusiło się – podało Obserwatorium, powołując się na źródła medyczne, które mówią o „ataku trującym gazem”. Nie poinformowano, o jaki gaz chodzi.

De Mistura, przedstawiciel ONZ atak określił jako „przerażający”. Zapowiedział też, że sprawą zajmie się Rada Bezpieczeństwa. Już teraz bada ją ONZ-owska komisja śledcza zajmująca się Syrią.

W styczniu agencja Reutera informowała, że ONZ i Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) po raz pierwszy uznały, iż broni chemicznej używa się na rozkaz najwyższych władz w Syrii.

Raport wykazał, że za serię ataków z użyciem gazów bojowych, do których doszło w latach 2014–2015, odpowiadają właśnie Asad; jego młodszy brat Maher al-Asad, który dowodzi elitarną 4. Dywizją Pancerną; a także minister obrony; szef wywiadu wojskowego oraz spora grupa wysokiej rangi oficerów, w tym czterech dowódców sił powietrznych.

Przedstawiciel rządu Asada powiedział wówczas Reuterowi, że oskarżenia ekspertów są bezpodstawne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej