Trump grozi Korei Północnej. „Jeśli Chiny nie rozwiążą tego problemu, my to zrobimy”

(fot. REUTERS/Kim Hong-Ji)

Na kilka dni przed pierwszym spotkaniem z przywódcą Chin Xi Jinpingiem prezydent Donald Trump zagroził samodzielnymi działaniami USA wobec Korei Północnej. Ma to nastąpić, jeśli Pekin nie wywrze nacisku na reżim w Pjongjangu, by ten odstąpił od programu atomowego.

Korea Północna straszy świat pociskiem balistycznym. Poranna próba rakietowa

Pocisk balistyczny nieustalonego typu wystrzeliła w niedzielę rano czasu lokalnego Korea Północna – poinformowała południowokoreańska agencja...

zobacz więcej

– Tak, będziemy rozmawiać o Korei Północnej – powiedział Trump w wywiadzie, który ukazał się w niedzielę na stronach internetowych dziennika „Financial Times”.

Rozwiązać problem

– Chiny mają ogromny wpływ na Koreę Północną. I Chiny albo zdecydują się nam pomóc, albo nie – podkreślił amerykański prezydent. – Jeśli jednak Chiny nie rozwiążą problemu Korei Północnej, my to zrobimy – dodał Trump, nie precyzując jednak, o jakie działania USA może chodzić.

Donald Trump i Xi Jinping spotkają się - po raz pierwszy - w tym tygodniu na Florydzie. Prezydent USA w dniach 6-7 kwietnia będzie gościł chińskiego przywódcę w swojej prywatnej rezydencji w Mar-a-Lago.

Mimo rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji Korea Północna kontynuuje swój program jądrowy, a także próby rakietowe. Według amerykańskich ekspertów reżim w Pjongjangu przygotowuje kolejną próbę atomową.

źródło:

Zobacz więcej