RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bojownik ISIS w Polsce? Uchodźca z Czeczenii zatrzymany

Wielu dżihadystów uciekło z Syrii (fot. Stringer ./Reuters)
Wielu dżihadystów uciekło z Syrii (fot. Stringer ./Reuters)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Czeczena Kyuri A., który przebywał w Polsce na statusie uchodźcy. Z ustaleń służb specjalnych wynika, że mężczyzna przez dwa lata miał walczyć w szeregach tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu.

Działali w Warszawie dla ISIS? Problem z tłumaczeniem zeznań

Poważne zastrzeżenia do tłumaczeń podsłuchów rozmów między oskarżonymi, które w sprawie są jednym z najważniejszych dowodów, zgłosił w środę Sąd...

zobacz więcej

Kyuri A., obywatel Federacji Rosyjskiej, Czeczen z pochodzenia, który przebywał w Polsce ze statusem uchodźcy, został zatrzymany w Warszawie 24 marca. Agenci ABW przeszukali tego dnia miejsce zamieszkania mężczyzny.

– Śledztwo zostało wszczęte na podstawie Ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Po zgromadzeniu materiału dowodowego nt. Kyuria A. ABW wystąpiła do prokuratury z wnioskiem o zatrzymanie mężczyzny.

Prokuratura Krajowa na wniosek ABW wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia udziału Kyuri A. oraz innych osób w latach 2013-2015 w działalności zakazanej przez prawo międzynarodowe – wojskowej służbie najemnej w krajach Bliskiego Wschodu – poinformowała prok. Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Zwerbowany w Polsce?

Wiadomo, że mężczyzna miał walczyć w Syrii dla tzw. Państwa Islamskiego. Wiele wskazuje na to, że wyjechał nielegalnie z Polski do Syrii. Możliwe, że nie był jedynym cudzoziemcem, który w naszym kraju został zwerbowany do walki dla ISIS. Śledczy chcą dokładnie zbadać wszystkie okoliczności tej sprawy.

Kyuri usłyszał zarzut udziału w obcej organizacji wojskowej, a także nielegalnego posiadania broni i amunicji. 27 marca 2017 roku sąd aresztował podejrzanego.

– Potrzebę izolacji podejrzanego sąd motywował grożącą mu surową karą oraz obawą bezprawnego utrudniania postępowania przygotowawczego w jego wstępnej fazie, gdy zachodzi potrzeba weryfikacji uzyskanych dowodów oraz ustalenia innych osób związanych z objętym zarzutem procederem – powiedziała PAP sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzeczniczka ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej