RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Część Żydów po wojnie z ofiar zamieniła się w katów w UB”

Szewach Weiss dla „Dziennika Gazety Prawnej” (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Szewach Weiss dla „Dziennika Gazety Prawnej” (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

„Polska była w ciąży z Izraelem” – tak zaczyna się rozmowa Roberta Mazurka z Szewachem Weissem. I choć połowa pierwszego Knesetu mówiła po polsku, polsko-żydowskie relacje nie należą do najłatwiejszych.

„Szewach Weiss to wielki orędownik Polski”

– Szewach Weiss jest jeszcze świadkiem tego co działo się w Polsce, on się w niej urodził, w okupowanej Polsce dzięki Ukraińcom i Polakom przeżył...

zobacz więcej

– Część Żydów po wojnie z ofiar zamieniła się w katów w UB. To niesłychanie gorzka historia i tak łatwo tu, w wywiadzie nie da się jej opowiedzieć – przekonuje były ambasador Izraela w Polsce, były przewodniczący Knesetu, profesor nauk politycznych.

– Czasami myślę sobie tak: „Może ja mam zbyt dobre podejście do Polaków, bo mnie uratowali? A co z tymi, których wydali na śmierć, co z ofiarami szmalcowników?” – pyta w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

– I wtedy się miarkuję, staram się być obiektywny – kontynuuje Szewach Weiss. – Ale zaraz potem włączam telewizor i oglądam film dokumentalny o wojnie i przypominam sobie, jaką tragedią była ona dla Polaków. A później czytam nazwiska żydowskich sędziów, prokuratorów czy ubeków, którzy mordowali Polaków w czasach stalinowskich. Myślę wtedy: „Czy ja mam prawo krytykować Polaków?” – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej