
– Co 10 godzin w Polsce porzucane jest dziecko. Chcieliśmy wzmocnić efekt i dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Każdy z nas wyrzuca śmieci, ale robi to zapewne rzadziej niż raz na 10 godzin. Stąd to zderzenie kampanii społecznej z takim miejscem jak śmietnik. Szczególnie ważne jest dla nas nagłośnienie problemu – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Anna Rajska-Rutkowska, wiceprezes Fundacji Gajusz, która zorganizowała akcję #10godzin.
Dane są przerażające. Każdego roku w polskich szpitalach pozostawianych jest ok. 800 noworodków. Jeśli dodać do tego statystyki porzuceń w tzw. oknach życia i innych miejscach, okazuje się, że co 10 godzin w Polsce porzucane jest dziecko.
– Nowo narodzone, bezbronne, w powszechnym mniemaniu nieświadome. Tak się myśli, ale czy na pewno tak jest? Psycholodzy zgodnie twierdzą, że w pierwszym okresie życia miłość i bliskość drugiego człowieka są nam niezbędne. Jeśli potrzeba ta nie zostanie zaspokojona, trauma związana z porzuceniem pozostanie na całe życie – wyjaśnia Anna Rajska-Rutkowska.
Ruszyła kampania społeczna „programuj.gov.pl”. Organizatorzy przekonują, że „programowanie jest lepsze niż granie”. Wicepremier i minister nauki i...
zobacz więcej
„Każdy wyrzuca śmieci”
Dlatego też Fundacja Gajusz postanowiła stworzyć kampanię #10godzin. – Postanowiliśmy wykorzystać niecodzienny kanał komunikacji, jakim są pergole śmietnikowe, czyli pomieszczenia, w których stoją kontenery na śmieci. Co 10 godzin w Polsce porzucane jest dziecko. Chcieliśmy wzmocnić efekt i dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Każdy z nas wyrzuca śmieci, ale robi to zapewne rzadziej niż raz na 10 godzin. Stąd to zderzenie kampanii społecznej z takim miejscem jak śmietnik. Szczególnie ważne jest dla nas nagłośnienie problemu – tłumaczy.
Do akcji przyłączyła się zdecydowana większość łódzkich spółdzielni mieszkaniowych. – Dziękujemy im za to z całego serca, bo nie tylko wykazali się otwartością, ale także zrozumieniem problemu, który chcieliśmy naświetlić – mówi Rajska-Rutkowska.
Informować i pomagać
Dodaje, że celem kampanii jest uświadomienie, jak wiele dzieci jest w Polsce porzucanych oraz informowanie rodzin w trudnej sytuacji życiowej o alternatywnych rozwiązaniach. – Przygotowaliśmy dla nich wskazówki, w których informujemy o możliwych formach wsparcia prawnego, psychologicznego czy materialnego. Zamierzamy wpływać na procedury i stan prawny w zakresie sprawowania opieki zastępczej nad niemowlętami – mówi Rajska-Rutkowska.
Pomóż razem z gwiazdami
W październiku ubiegłego roku Fundacja otworzyła w Łodzi ośrodek preadopcyjny Tuli Luli. Głosu kampanii użyczył Wojciech Malajkat, który wraz z żoną wychowują dwoje adoptowanych dzieci.
Akcję wspierają także inne znane osoby: Magdalena Różczka, Artur Barciś, Paweł Tkaczyk, Małgorzata Kożuchowska oraz popularni blogerzy. Gwiazdy zamieszczały na Facebooku jednozdaniowe posty, mówiące o tym, co robią co 10 godzin.