RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ponad 1,5 mln km² za kopiejki. 150 lat temu Rosja sprzedała Alaskę

Rosjanie nie wiedzieli, jak zagospodarować te tereny (fot. Facebook/Alaska Volcano Observatory)
Rosjanie nie wiedzieli, jak zagospodarować te tereny (fot. Facebook/Alaska Volcano Observatory)

150 lat temu, 30 marca 1867 roku, Rosja sprzedała Stanom Zjednoczonym Alaskę. Amerykanie zapłacili za nią 7 milionów 200 tysięcy dolarów, czyli równowartość dzisiejszych 108 milionów. To był najgorszy interes w historii Rosji, bo jak się potem okazało, sprzedane terytorium o powierzchni ponad 1,5 mln km² kryło między innymi złoża ropy, gazu i złota. Jednak ani sprzedający, ani kupujący nie zdawali sobie wtedy z tego sprawy.

„Wiecie jak mówią teraz na Alaskę? Ice-Krym!”

I śmieszno i straszno. Prezydent Rosji na wielkiej telekonferencji „Gorąca linia z Władimirem Putinem” nie tracił dobrego humoru. Gospodarz Kremla...

zobacz więcej

Rosjanie dotarli na Alaskę około 120 lat wcześniej, ale od początku nie wiedzieli jak zagospodarować te tereny. Walki o ziemię z plemionami indiańskimi były na porządku dziennym, liczba stałych osadników nigdy nie przekroczyła 400, a założona tam kolonia przynosiła państwu więcej strat niż korzyści.

Prawdopodobne było też to, że władze Stanów Zjednoczonych, dążąc do podporządkowania sobie całej Ameryki Północnej, sięgną po rosyjskie tereny same, a Petersburg nie będzie mógł ich bronić.

Krytyka w obu krajach

Umowę dotyczącą sprzedaży Alaski negocjowali: sekretarz stanu w rządzie USA – William H. Seward i działający w imieniu cara Aleksandra II na rzecz Rosjan - baron Eduard de Stoeckl. Została podpisana w nocy z 29 na 30 marca 1867 roku i początkowo była powszechnie krytykowana w obu krajach. W Rosji dlatego, że władze pozbyły się tak dużej części imperium, w USA ponieważ rząd kupił bezwartościowe, jak wówczas sądzono tereny.

Oficjalne przekazanie Alaski Amerykanom odbyło się 18 października 1867 roku, ale dopiero niemal sto lat później – w 1959 roku została formalnie uznana za 49. stan USA. Dziś ma największą spośród nich powierzchnię, a znajdujące się tam złoża ropy naftowej należą do największych za świecie. W regionie wydobywane są także: gaz ziemny, złoto, platyna, ruda miedzi, cyny, niklu i uranu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej