RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Politechniki zachęcają do „flirtu z robotami”. Dzień otwarty dla dziewczyn

Politechniki zachęcają dziewczyny do przygody z technologiami (fot. flickr.com/COD Newsroom)
Politechniki zachęcają dziewczyny do przygody z technologiami (fot. flickr.com/COD Newsroom)

Kilkanaście uczelni – politechnik i wydziałów ścisłych uniwersytetów – weźmie w czwartek udział w akcji „Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn”. Jej celem jest przekonanie kobiet, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są doskonałym pomysłem na życie.

Uczennice szkół ponadgimnazjalnych tego dnia będą mogły m.in. zwiedzać laboratoria, uczestniczyć w warsztatach, pokazach i wykładach. Pracujące na uczelniach kobiety, a także studentki i absolwentki opowiedzą o swoich zainteresowaniach i ścieżce kariery.

Politechnika Warszawska zaplanowała m.in. wykład „Kuchnia – laboratorium w domowym zaciszu”, który poprowadzi fizyk medyczny Dariusz Aksamit, doktorant z Wydziału Fizyki PW, oraz „Życie kobiety nauki: flirt z robotami”, który wygłosi prof. Teresa Zielińska, wicedyrektor Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej PW.

O tym, jak wykorzystuje się drony i skanery laserowe w pomiarach geodezyjnych, dowiedzą się dziewczęta odwiedzające Laboratorium Fotogrametrii i Teledetekcji Politechniki Świętokrzyskiej.

Na Politechnice Białostockiej uczennice będą się mogły spotkać z dr Moniką Aksamit-Koperską. Podczas wykładu naukowiec z UW, pasjonatka i popularyzatorka nauki, zwyciężczyni konkursu FameLab i częsty gość w programie Sonda 2 w TVP będzie przekonywać, że „czego się nauczymy, tego nikt nam nie wydrze”. O swoich pasjach opowie też studentka automatyki i robotyki PB Ewelina Moczulska z Cerber Motorsport – zespołu budującego bolidy, startujące z sukcesem w zawodach Formuła Student.

Coraz więcej pań na uczelniach

Spotkania dla dziewczyn zainteresowanych motoryzacją przygotowała Politechnika Łódzka. Możliwości druku 3D będzie można poznać w trakcie warsztatów pt. „Od gotowego obiadu do funkcjonalnej nogi”. Udział w wydarzeniach możliwy jest po zarejestrowaniu się na stronie: dziewczynynapolitechniki.pl.

Wydział Fizyki UW organizuje swój „Dzień Otwarty Dla Dziewczyn” 8 kwietnia, a krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza – 21 kwietnia.

Akcję „Dziewczyny na politechniki!” (jak też kolejną, „Dziewczyny do ścisłych!”) zainicjowała Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. Akcja ma pomóc w przełamywaniu stereotypów w myśleniu i zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewczyn.

Z raportu „Kobiety na politechnikach 2017-2017” wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat akcji „Dziewczyny na politechniki!” udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł z 30 proc. do 37 proc. i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich liczba studentek wzrosła nawet o ponad 60 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej