RAPORT

Pogarda

„GPC”: Niemcy nie chcą płacić na uczczenie ofiar Holokaustu

Klatka z filmu „Wyzwolenie Auschwitz” (fot. wikipeidia.org)
Klatka z filmu „Wyzwolenie Auschwitz” (fot. wikipeidia.org)

Najnowsze

Popularne

Rodziny zamordowanych w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze nie doczekają się od Niemców wsparcia finansowego na budowę miejsca pamięci – informuje w środowym wydaniu „Gazeta Polska Codziennie”.

Holocaust może się powtórzyć? Amerykański historyk widzi zagrożenie w Afryce, Syrii i Chinach

zobacz więcej

Jak informuje „GPC”, na terenie niemieckiego obozu w Sobiborze trwają prace nad realizacją międzynarodowego projektu „Muzeum – miejsce pamięci”. Dodajmy – podkreślono w artykule – że obóz działał w latach 1942-1943 w ramach akcji „Reinhardt”, czyli zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie i regionie białostockim, przeprowadzonej w związku z planami tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

W grupie państw, które koordynują projekt uczczenia ofiar, zabrakło Niemiec. - Państwowe Muzeum na Majdanku sprawuje opiekę nad terenem byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, jednak kluczowe decyzje w sprawie nowego upamiętnienia, w tym udziału innych państw w kosztach jego realizacji, podejmuje grupa sterująca. W jej skład wchodzą przedstawiciele Polski, Holandii, Słowacji i Izraela - powiedziała „Codziennej” Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowa muzeum.

Jak poinformowała rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk, wnioski o dofinansowanie inwestycji przez Niemcy przepadły w Bundestagu. Ekspert Stephan Lehnstaedt z Touro College w Berlinie, na którego opinię powołuje się radio, stwierdził, że Niemcy są bardzo zadowoleni z tego, jak rozliczyli się z przeszłością, i to jest coś, co stało się częścią nowej niemieckiej dumy narodowej – czytamy w „GPC”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej