„Z satysfakcją witamy na polskiej ziemi”. Otwarcie biura AJC w Warszawie

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas otwarcia biura AJC (fot. PAP/Radek Pietruszka)

„Z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi reprezentantów Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC)” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników gali z okazji otwarcia w Warszawie biura AJC.

Komitet Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee) otworzył w poniedziałek w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie swoje 5. biuro w Europie. Nowy oddział, oprócz Polski, obejmie zasięgiem Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry.

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego napisał: „Cieszę się, że wybrali państwo stolicę Polski na miejsce, z którego aktywność AJC będzie promieniować na cały nasz region. Dostrzegam głęboką symbolikę w fakcie, że dzisiejsza uroczystość zbiega się w czasie z początkiem obecności sił NATO w naszym kraju, w okresie kiedy Polska, odzyskawszy suwerenność po upadku systemu komunistycznego, zabiegała o przyjęcie do organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, to w American Jewish Committee znaleźliśmy cennego sprzymierzeńca”. „Państwa poparcie dla naszych aspiracji przechowujemy we wdzięcznej pamięci” – dodał.

„Z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi – zarówno żołnierzy amerykańskiej armii, jak i reprezentantów AJC. Jestem przekonany, że w ten sposób dodatkowo umacnia się współpraca transatlantycka, której Polska zawsze była i jest gorącym orędownikiem i uczestnikiem” – podkreślił Andrzej Duda.


„Będziemy dalej walczyć o prawdę historyczną”. Szef AJC obiecuje wsparcie dla Polski

„Łącząca nasze narody solidarność ocalała”

Jak zaznaczył, znamiennym jest, że gala odbywa się w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich. „To instytucja ogromnie istotna dla zachowania prawdy o wspólnej historii obu naszych narodów. W atrakcyjny, nowoczesny sposób ukazuje ona dzieje naszej ojczyzny, która przez wieki była dla Żydów ziemią polin – gościnnym, bezpiecznym domem” – napisał prezydent.

„Tę wyjątkową wspólnotę polityczną, którą nazywamy Rzeczpospolitą przyjaciół, unicestwiła agresja nazistowskich Niemiec i przeprowadzony przez hitlerowców Holocaust, ale nawet mimo nieludzkiego terroru, zbrodni i masowej eksterminacji, łącząca nasze narody solidarność ocalała” – podkreślił Duda.

Jak dodał, „dzisiaj znów razem budujemy wspólną, pomyślną przyszłość i razem czcimy pamięć naszych wspólnych – polskich i żydowskich bohaterów, a wiedza o tym, co wydarzyło się na naszej ziemi podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej upowszechnia się w świecie także dzięki staraniom American Jewish Committe”.

„Liczę na to, że w tej bardzo ważnej sprawie, obrony dobrego imienia Polski i prawdy historycznej, będziemy nadal skutecznie działać razem” – napisał prezydent.

American Jewish Committee powstał w 1906 roku w celu obrony praw Żydów poza USA. Jego główna siedziba mieści się w Nowym Jorku.


TYLKO U NAS Żydowska organizacja AJC stawia na Polskę. Otwiera biuro w Warszawie

Dyrektor AJC w Europie: chcemy wzmocnić relacje Izraela z Europą Środkową

Chcemy wzmocnić relacje transatlantyckie, a także relacje między Izraelem a Europą Środkową - powiedziała PAP dyrektor AJC w Europie Simone Rodan – Benzaquen.

To 5. biuro Komitetu Żydów Amerykańskich w Europie. Nowy oddział, oprócz Polski, obejmie zasięgiem: Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry.

– Naszym celem było dotarcie do regionu. Wybraliśmy Polskę, ponieważ z oczywistych względów jest centralnym miejscem w regionie Europy Środkowej. Jest też centralnym miejscem dla judaizmu na świecie, ale także dla Żydów amerykańskich, którzy mogą powrócić w Polsce do korzeni judaizmu – powiedziała Rodan-Benzaquen, pytana dlaczego komitet wybrał Warszawę jako kolejne miejsce na swoje biuro.

Jak dodała, głównym celem otwarcia w Polsce oddziału AJC „jest wzmocnienie relacji transatlantyckich, relacji między tym regionem Europy a Izraelem. - Walczymy również przeciwko wszystkim rodzajom ekstremizmu - nienawiści, nietolerancji i oczywiście przeciwko antysemityzmowi – podkreśliła w rozmowie z PAP Rodan-Benzaquen.

Nagroda Jana Karskiego dla Andrzeja Folwarcznego

Podczas gali przedstawiciele AJC wręczyli Nagrodę Jana Karskiego – założycielowi i prezesowi Fundacji Forum Dialogu Andrzejowi Folwarcznemu. W 1995 roku Forum Dialogu – organizacja partnerska Komitet Żydów Amerykańskich – wspólnie rozpoczęły program corocznej wymiany, którego celem jest pogłębienie zrozumienia między Polakami a amerykańskimi Żydami.

Pozarządowa organizacja AJC (American Jewish Committee) ma już w Europie biura w Berlinie, Brukseli, Paryżu i Rzymie.

Dyrektor wykonawczy AJC David Harris (P) wręcza nagrodę Jana Karskiego Andrzejowi Folwarcznemu (L) (fot. PAP/Radek Pietruszka)

źródło:

Zobacz więcej