RAPORT

Pogarda

Protest frankowiczów przeciwko bierności władz w ich sprawie. „Bangster-złodziej”

Najnowsze

Popularne

Kilkuset frankowiczów, związanych m.in. ze Stowarzyszeniem „Stop Bankowemu Bezprawiu”, protestowało w sobotę przed Pałacem Prezydenckim i Ministerstwem Finansów. Organizatorzy apelowali do zebranych o zaprzestanie spłacania bankom rat kredytów „frankowych”.

Zadłużeni frankowicze wyszli na ulice. Chcą przewalutowania wszystkich kredytów

Jedni nie dają rady spłacić raty, innym kwota kredytu przekroczyła wartość nieruchomości. Wszyscy czują się pokrzywdzeni przez instytucje...

zobacz więcej

Uczestnicy manifestacji trzymali transparenty m.in. z napisami: „Bangster-złodziej”, „Tylko ustawa 729, ustawa 811 do kosza” – chodzi o nr druku projektu ustawy, złożonego w Sejmie przez klub Kukiz'15, popieranego przez frankowiczów oraz nr druku projektu prezydenckiego, niepopieranego.

„Liczyliśmy na uczciwość polityków”

Zebrani zarzucali prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że wprowadził ich w błąd, bo przed wyborami obiecywał rozwiązanie problemu frankowiczów, a teraz usłyszeli „idźcie do sądów”.

– Myśmy liczyli na coś innego, bo po prostu na uczciwość polityków – mówił Mariusz Zając ze Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu” (SBB). – Z ustawowych rozwiązań systemowych nic nie będzie – dodawał Andrzej Zalewski (Ruch Obywatelski Frankowcy PL). – Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę – mówił.

Przekonywał, że „powstały knoty ustawowe, typu projekt (nr druku) 811, że należą nam się do zwrotu spready”. – Zastanówmy się nad logiką tego dżentelmena – spready od złotówek?! – dziwił się. Mariusz Zając powiedział, że w liście do prezydenta frankowicze zwrócili się, by „dotrzymał on obietnicy i podpisał dobrą ustawę, albo nie podpisywał złej ustawy, jeśli taka miałaby wyjść z Sejmu”.

– Chcielibyśmy też, by ludzie zaprzestali płacić raty – zaznaczył Zając. – Dziś koszt spłat jest dla nas wysoki, a jak bank nas pozywa, ten koszt zmniejsza się, tym bardziej, że ludzie dzisiaj wygrywają w sądach – dodał. Linia orzecznicza sądów pokazuje bowiem – jak mówił – że frankowicze mają rację i powinni iść dotychczasową drogą.

ABW bierze pod lupę banki, które udzielały kredytów frankowych

– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na zlecenie szczecińskiej prokuratury, prowadzi śledztwo w sprawie bankowych oszustw na szkodę...

zobacz więcej

Stanowisko Kancelarii Prezydenta

Swoje stanowisko w sprawie sobotniego protestu przedstawiła na swojej stronie Kancelaria Prezydenta.

„Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP przyjęli 25 marca 2017 r. delegację protestujących kredytobiorców posiadających kredyty powiązane z walutami obcymi. Złożyli oni petycję do Andrzeja Dudy, Prezydenta RP. Zwracają się z wnioskiem o wycofanie prezydenckiego projektu ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki z Sejmu RP. Podczas spotkania rozmawiano o aktualnym stanie działań podejmowanych przez różne instytucje państwowe w ramach dążenia do rozwiązania systemowego problemu tych kredytów i zniwelowania związanego z tym ryzyka walutowego. Przedstawiciele kredytobiorców z dezaprobatą, bardzo krytycznie ocenili działania Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego. Natomiast członkowie zespołu eksperckiego pracującego w Kancelarii Prezydenta RP nad rozwiązaniami prawnymi i finansowymi w tym obszarze przedstawili stanowisko Kancelarii Prezydenta RP" - czytamy m.in. w komunikacie.


Komunikat zwraca uwagę, że służby prezydenckie są gotowe do dyskusji o ewentualnych poprawkach do ustawy spreadowej, liczą też na pozytywne efekty mechanizmów nadzorczych, wypracowanych przez Komitet Stabilności Finansowej. Mają one być przedstawione niebawem.

Komunikat dodaje, że „trwają także prace analityczne i prawne w Kancelarii Prezydenta RP zmierzające do przygotowania nowych narzędzi prawnych, jakie Prezydent RP zgłosi w ramach rozwiązywania tego kryzysu”.

„Prezydent RP cały czas opowiada się za całościowym i korzystnym dla kredytobiorców rozwiązaniem systemowych problemów, jakie wywołują kredyty indeksowane i denominowane w walutach obcych” – głosi komunikat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej