RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Amerykańscy żołnierze w drodze do Orzysza i Bemowa Piskiego

Oficjalne powitanie 13 kwietnia (fot. EPA/ROBERT GHEMENT)
Oficjalne powitanie 13 kwietnia (fot. EPA/ROBERT GHEMENT)

Najnowsze

Popularne

Żołnierze NATO rozpoczęli przemieszczanie się do Polski. Chodzi o liczącą około tysiąca osób grupę wojskowych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Ich przyjazd do Polski to konsekwencja decyzji ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

Kolejne wojska NATO w Polsce. 13 kwietnia powitanie w Orzyszu

Wielonarodowy batalion Sojuszu witać będzie prezydent Andrzej Duda oraz naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti z USA. Oddziały...

zobacz więcej

Według ustaleń ze szczytu, NATO ma wysłać swoje oddziały do Polski i krajów bałtyckich w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji. W Polsce trzon grupy tysiąca żołnierzy mają stanowić Amerykanie.

– To nie jest prowokacja. Sojusz zdecydował o wysłaniu nas w formie obronnej. Jesteśmy więc gotowi bronić tych terenów – podkreśla amerykański pułkownik Patrick J. Ellis.

Żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii są w Niemczech i rozpoczęli właśnie drogę do Polski. Według zapowiedzi amerykańskiej ambasady, w poniedziałek mają być we Wrocławiu, we wtorek w Piotrkowie Trybunalskim a w środę w Warszawie-Wesołej. Cała grupa ma zostać rozmieszczona w Orzyszu i Bemowie Piskim.

– Tu nie chodzi wyłącznie o obronę Polski czy krajów bałtyckich, ale o obronę całego Sojuszu. Robimy to wspólnie i będziemy to robić przez długi czas – podkreśla amerykański pułkownik Steven Gventer. Oficjalne powitanie żołnierzy w Polsce planowane jest na 13 kwietnia.

Dodatkowo, Stany Zjednoczone mają wysłać do Polski liczącą około 5 tysięcy żołnierzy brygadę pancerną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej