Raport

#FabrykahejtuPO

Deklaracja Rzymska podpisana. Nowy rozdział w Unii Europejskiej

W sobotę w Rzymie po unijnym szczycie zorganizowanym w 60. rocznicę Traktatów rzymskich szefowie państw członkowskich podpisali wspólną deklarację. Określa ona przyszłość Wspólnoty. Trwają uroczystości na Kapitolu.

60-lecie traktatów rzymskich. Wśród gości marszałek Karczewski

We Włoszech odbędzie się dziś pierwsza z uroczystości z okazji 60-lecia podpisania traktatów rzymskich. Powołały one do życia Europejską Wspólnotę...

zobacz więcej

Delegacje z 27 krajów zebrały się na Wzgórzu Kapitolińskim. Deklarację Rzymską podpisano w sali Horacjuszy i Kuriacjuszy na Kapitolu, właśnie tam 60 lat temu podpisano Traktaty Rzymskie o ustanowieniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Celem EWG było stworzenie unii celnej, co zapoczątkowało zniesienie innych barier na europejskim rynku.

Jako pierwszy przemówienie wygłosił premier Włoch Paolo Gentiloni, po nim wystąpili najważniejsi przywódcy Unii Europejskiej, począwszy od szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i Antonio Tajaniego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i Jeana-Claude’a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Bez kontrowersyjnego zapisu

Sama treść Deklaracji Rzymskiej do ostatniej chwili była elementem dyskusji. Ostatecznie nie pojawił się w nim zapis o „Europie dwóch prędkości”, skrytykowany między innymi przez Polskę.

Tuż przed wylotem do stolicy Włoch, premier Beata Szydło powiedziała, że Polska liczyła na „bardziej ambitny” dokument, ale jednocześnie docenia to, że zostanie on przyjęty przez wszystkie kraje.

Szefowa rządu zwróciła uwagę, że tekst deklaracji jest bezpieczny dla Polski a cztery postulaty Warszawy – utrzymanie jedności Unii, swobód wolnego rynku, współpraca Unii i NATO oraz podkreślenie roli parlamentów narodowych – zostały zawarte w dokumencie.

Minęło dziesięć polskich lat w Unii Europejskiej; 28 państw, 507 mln ludzi

Bez wielkiej fety, raczej w atmosferze wiosennych pikników, choć z udziałem najważniejszych polityków. Polska świętuje dziś dziesięciolecie w Unii...

zobacz więcej

Uroczysty obiad

Kolejnymi elementami będą wspólne zdjęcie oraz zaplanowana na godz. 12 konferencja prasowa z udziałem między innymi Tuska. Na zakończenie delegacje udadzą się na Kwirynał do prezydenta Włoch Sergio Mattarelli. Uroczysty obiad zakończy oficjalne obchody.

Jeszcze w sobotę premier Beata Szydło weźmie udział w konferencji prasowej, która najpewniej odbędzie się w ambasadzie RP w Rzymie. O godz. 16 uda się do Watykanu, gdzie w Bazylice św. Piotra. złoży kwiaty na grobie św. Jana Pawła II.

Obawy o bezpieczeństwo

Po środowym zamachu terrorystycznym w Londynie szef włoskiego MSW zwiększył z 3 do 5 tysięcy liczbę policjantów i agentów czuwających nad bezpieczeństwem. Policja obawia się również agresji ze strony anarchistów, szczególnie bojówek z zagranicy.

Dziś w różnych częściach Rzymu odbędzie sześć antyunijnych demonstracji. Okolice Kapitolu, miejsca obrad, są strefą całkowicie zamkniętą. Zamknięte są również trzy pobliskie stacje metra. Po centrum miasta nie mogą poruszać się ciężarówki ani większe samochody dostawcze.

źródło:
Zobacz więcej