RAPORT

Pogarda

Rozebrali się przed bramą Auschwitz. Muzeum oburzone happeningiem

Najnowsze

Popularne

Kilkanaście osób zostało zatrzymanych w piątek po południu po tym, jak rozebrali się i skuli łańcuchem przy bramie „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Wcześniej grupa miała zabić owcę. Muzeum w oświadczeniu potępiło wykorzystywanie symboliki Auschwitz do happeningów i demonstracji.

Konstruktorzy pieców dla obozu koncentracyjnego Auschwitz. O firmie Topf und Soehne

Losy firmy odpowiedzialnej za budowę pieców krematoryjnych w niemieckim obozie Auschwitz są tematem wystawy w tamtejszym muzeum. Zaprezentowano...

zobacz więcej

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zatrzymani członkowie grupy to Białorusini, Polacy i Niemiec. Według mediów mieli protestować przeciwko wojnie na Ukrainie.

„Wykorzystywanie symboliki Auschwitz do jakichkolwiek manifestacji lub happeningów jest rzeczą karygodną i oburzającą” – głosi komunikat wystosowany przez władze Muzeum.

Grupa w piątek zabiła owcę, po czym rozebrała się i skuła łańcuchami. Władze muzeum poinformowały, że na parkingu przed wejściem została również odpalona raca.

„Znieważenie miejsca symbolicznego”

Rzecznik muzeum poinformował, że po rozpoczęciu incydentu interweniowała straż muzealna. Teren został zabezpieczony, a na miejsce wezwano policję. – Ruch odwiedzających zostanie wznowiony po zakończeniu działań służb – powiedział Bartosz Bartyzel. Muzeum złożyło w sprawie happeningu zawiadomienie do prokuratury.

Policja zakwalifikowała czyn grupy, jako znieważenie pomnika lub innego miejsca symbolicznego. Zagrożony on jest karą grzywny lub ograniczenia wolności. Policja nie wyklucza postawienia kolejnych zarzutów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej