RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europejskie Drzewo Roku rośnie w Polsce. To dąb Józef z Wiśniowej

Dąb liczy około 650 lat i ma bogatą historię (fot.PAP/Darek Delmanowicz)
Dąb liczy około 650 lat i ma bogatą historię (fot.PAP/Darek Delmanowicz)

Widniał na stuzłotowym banknocie, a podczas wojny chronił żydowską rodzinę. Dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie) został Europejskim Drzewem Roku. W internetowym plebiscycie zdobył ponad siedemnaście tysięcy głosów i pokonał 15 innych drzew z całej Europy.

Kazał ściąć drzewo na nie swoim terenie, zapłaci 120 tys. zł kary

Wysoka kara finansowa grozi zleceniodawcy nielegalnej wycinki drzewa w Gnieźnie. Rosnący na terenie należącym do Skarbu Państwa klon jesionolistny...

zobacz więcej

W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy internautów z całej Europy. Józef znalazł się na najwyższym stopniu podium uzyskując ponad 17,5 tysiąca głosów. Dąb Brimmons z Walii zajął drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium uplasowała się czeska lipa.

Konkurs organizuje czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, by zwrócić uwagę na stare drzewa, stanowiące dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.

Zwycięzca z bogatą historią

Mieszkańcy Podkarpacia bardzo zaangażowali się w promocję swojego drzewa, dlatego od początku głosowania Józef był jednym z faworytów.

Dąb liczy około 650 lat i ma bogatą historię. Przed laty zainspirował Józefa Mehoffera, którego grafika przedstawiająca drzewo trafiła na przedwojenny stuzłotowy banknot. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii światowego pieniądza, a na pamiątkę tego wydarzenia, został nazwany imieniem artysty.

Drzewo zapisało się również w historii podczas II wojny światowej. W jego pniu ukrywała się żydowska rodzina.

Jakie będzie polskie Drzewo Roku 2017?

Józef trafił do europejskiego plebiscytu po zwycięstwie w zeszłorocznej ogólnopolskiej edycji. W czwartek ekolodzy z Klubu Gaja ogłosili listę 16 finalistów konkursu Drzewo Roku 2017.

Jurorzy wyłonili najsilniejszych kandydatów spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych z różnych rejonów Polski. Najstarsze z wybranych drzew może mieć nawet 770 lat, najwyższe mierzy 35 metrów, a obwód najszerszego przekracza 10 metrów.

Zwycięzca zostanie wyłoniony w czerwcu, w głosowaniu internautów.

banner
(fot.PAP/Darek Delmanowicz)
(fot.PAP/Darek Delmanowicz)

źródło:

Zobacz więcej