RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Na prawo stadion, na lewo stadion. Czy Rosja zdąży na mundial?

Rosyjskie stadiony robią wrażenie (fot.wikipedia.org)
Rosyjskie stadiony robią wrażenie (fot.wikipedia.org)

Najnowsze

Popularne

Po letnich igrzyskach olimpijskich w Moskwie (1980 r.) i zimowych w Soczi (2014 r.) Rosję już za rok czeka kolejne sportowe święto, czyli piłkarskie mistrzostwa świata. Czasu jest coraz mniej, a przygotowania idą pełną parą, choć nie wszędzie zgodnie z harmonogramem... Czy Rosjanie ze wszystkim zdążą na czas?

Nemo, kosmici, golarka elektryczna. Internauci śmieją się z logo MŚ 2018 w Rosji

„Gdzieś już to widzieliśmy” – piszą zgodnie internauci z całego świata. Mowa o oficjalnym logo mistrzostw świata w piłce nożnej, które przygotowali...

zobacz więcej

To będzie bez dwóch zdań wyjątkowy mundial. Pierwszy, który zostanie rozegrany... na dwóch kontynentach i pierwszy w Europie Wschodniej. 32 drużyny zagrają w Rosji w sumie 64 mecze, a wszystko to kibice zobaczą na 12 stadionach w 11 miastach.

Największy stadion

Największą areną MŚ będą słynne moskiewskie Łużniki, które pamiętają igrzyska olimpijskie sprzed 37 lat. Dziś to jednak zupełnie inny stadion, który od kilku lat przechodzi szeroką modernizację. Mieszczący obecnie 81 tys. widzów obiekt gościł m.in. w 2008 roku finał Ligi Mistrzów, w którym Manchester United pokonał Chelsea Londyn.

Prace na Łużnikach przebiegają bez większych trudności i mają zakończyć się za kilka miesięcy. W 2015 roku tuż obok stadionu doszło jednak do sporego pożaru, po tym jak zapaliły się materiały budowlane. Słup dymu widoczny był w całej rosyjskiej stolicy. Na Łużnikach zostaną rozegrane m.in. mecz otwarcia, półfinał i finał.

Kolejne kłopoty Rosjan. Znów tną wydatki na mistrzostwa świata w 2018 r.

Rosyjski rząd zmniejszył budżet piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku o ponad 70 mln dolarów. Miesiąc temu prezydent międzynarodowej federacji...

zobacz więcej

W Moskwie mecze odbędą się nie tylko na Łużnikach. W 2014 roku otworzono tam zupełnie nowy obiekt: Otkrytiją Arienę, na której swoje mecze rozgrywa Spartak Moskwa. Stadion powstał w niecałe cztery lata i mieści 44 tys. kibiców. Kosztował 1,3 mld zł. Nazwa areny pochodzi od nazwy banku, który sponsoruje miejscowy klub. Do tej pory Rosja grała tam pięciokrotnie. Na stadionie zostaną rozegrane mecze grupowe i jedno spotkanie 1/8 finału.

Drugą największą areną mundialu będzie Krestovsky Stadium w Sankt Petersburgu, który pomieści 68 tys. widzów. Pomieści, bo choć jego budowa trwa od 2007 roku, to na obiekcie wciąż trwają prace i ma być ukończony dopiero w tym roku, a koszty budowy mogą dojść nawet do 1,5 mld dolarów. Ale gdy już prace zostaną zakończone, będzie to najnowocześniejszy obiekt piłkarski w Rosji, z wysuwaną murawą i rozsuwanym dachem.

Blisko Polski

Podczas mistrzostw świata będzie nosić nazwę Saint Petersburg Stadium. Co ciekawe na obiekcie... odbył się już jeden mecz. Jesienią 2016 roku zmierzyli się między sobą budowniczowie i inżynierowie areny. Sankt Petersburg, oprócz czterech meczów grupowych (jednego z udziałem Rosji) ugości jeden ćwierćfinał, półfinał i mecz o trzecie miejsce. Będzie to też jeden z obiektów najbliżej Polski, choć nie najbliższy.

Rosyjscy kibice wybrali wilka. Będzie maskotką mundialu 2018

Maskotką piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018 roku będzie wilk. Mundial odbędzie się w Rosji i to rosyjscy kibice zdecydowali, jakie zwierzątko...

zobacz więcej

Najbliżej naszej granicy znajduje się stadion w Kaliningradzie. Z Warszawy są do niego raptem 382 km. I ten również wciąż jest w budowie, która ruszyła w 2015 roku. Otwarcie zaplanowano na ten rok.

Kaliningrad Stadium pomieści 35 tys. osób, a po turnieju jego pojemność zostanie zmniejszona do 25 tys. Będzie to jeden z dwóch najmniejszych stadionów MŚ. Na co dzień swoje mecze rozgrywać ma tam miejscowa Baltika. Podczas mundialu odbędą się tam cztery mecze grupowe. Zapewne nasi kibice mają nadzieję, że jedno ze spotkań – w razie awansu – rozegrają tam Polacy.

Drugim najmniejszym obiektem mundialu będzie Central Stadium w Jekaterynburgu. To miasto położone jest u stóp Uralu, już w azjatyckiej części kraju i to tam urodził się były rosyjski prezydent Borys Jelcyn.

Młodzieżowcy znają

Stadion powstał w 1957 roku, a od 2014 roku przechodzi gruntowną modernizację, która zakończy się za kilka miesięcy. Trybuny tamtejszej areny pomieszczą 35 tys. osób, a po mistrzostwach zostaną zmniejszone do 27 tysięcy. Co ciekawe obiekt znany jest niektórym polskim piłkarzom, bo w 2012 roku odbył się tam mecz naszej młodzieżowej reprezentacji z Rosjanami, wygrany 4:1 przez gospodarzy.

Kolejne kłopoty Rosjan. Znów tną wydatki na mistrzostwa świata w 2018 r.

Rosyjski rząd zmniejszył budżet piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku o ponad 70 mln dolarów. Miesiąc temu prezydent międzynarodowej federacji...

zobacz więcej

Największe problemy Rosjanie mają przy budowie dwóch nowych stadionów: w Niżnym Nowogrodzie i Wołgogradzie. Obydwa powstają od podstaw, a prace przy nich ruszyły w 2015 roku i oba zostaną oddane do użytku ze znacznym opóźnieniem, choć jeszcze nikt nie wie, z jakim. Wiadomo tylko, że termin grudniowy w tym roku nie zostanie dotrzymany. Przypomnijmy, że warszawski Stadion Narodowy otwarto w lutym 2012 roku, na nieco ponad trzy miesiące przed Euro 2012.

Nizhny Novgorod Stadium pomieści 44,8 tys. widzów, a Volgograd Arena – 45,5 tys. Pierwszy będzie areną meczów grupowych oraz meczu 1/8 finału i ćwierćfinału, a drugi jedynie spotkań w grupie.

Jeden z dwóch

Najdalej na południe kibice będą mieli do Soczi. Tamtejszy stadion znany jest kibicom, bo gościł olimpijczyków podczas zimowych igrzysk w 2014 roku. Potem Fisht Olympic Stadium (Fiszt to miejscowy szczyt górski) przeszedł przebudowę, po której jego pojemność wzrosła z 40 do 47 tys. miejsc. Kosztowało to 46 mln dolarów, a prace trwały w latach 2015-16.

Po mundialu arena w Soczi będzie jedną z dwóch na świecie, które gościły zimowe igrzyska i mecze piłkarskich MŚ. Tą drugą jest Stadio Olimpico w Turynie. Oprócz czterech meczów grupowych rozegrane tam zostaną spotkanie 1/8 finału i ćwierćfinał.

Pozostałe stadiony, na których zostaną rozegrane mecze mundialu, znajdują się w Kazaniu, Samarze, Sarańsku i Rostowie nad Donem. Wszystkie mają podobną pojemność, ok. 45 tys. widzów. Kazan Arena już stoi. Obiekt oddano do użytku w 2013 roku po trzech latach budowy, z okazji letniej Uniwersjady. Na co dzień gra tam Rubin, a stadion słynie ze swojej elewacji: umieszczono na niej największy w Europie ekran ledowy. Poza meczami grupowymi Kazań ugości starcie 1/8 finału i ćwierćfinał.

Na początku 2018 roku otwarta zostanie Cosmos Arena w Samarze. To tam jeden ze swoich meczów grupowych rozegra Rosja, a ponadto odbędą się mecze 1/8 i 1/4 finału.

Jedynie mecze grupowe mają być rozegrane na obiekcie Mordovia Arena w Sarańsku. Jego budowa trwa od 2010 roku i ma się zakończyć w tym roku. Podobnie jak stadionu Rostov Arena w Rostowie nad Donem. Tam budowa trwa od 2014 roku. Poza meczami grupowymi zaplanowano tam mecz 1/8 finału.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej