RAPORT

Pogarda

„Dzień, który zmienił wszystko”. Bruksela wspomina ofiary zamachów

Najnowsze

Popularne

Belgowie uczcili minutą ciszy pamięć ofiar zamachów sprzed roku. Uroczystości upamiętniające ofiary zamachów rozpoczęły się na lotnisku, gdzie rok temu przed godziną 8.00 zamachowcy samobójcy zdetonowali dwie bomby. 22 marca terroryści zaatakowali na lotnisku w Brukseli i w metrze, zabijając 32 osoby. Ponad 300 osób zostało rannych.

Nieco ponad godzinę po ataku na lotnisku, bomba wybuchła w metrze, zabijając kolejnych 16 osób. Pamięć tych osób również została uczczona. O 9.11 stanęło brukselskie metro.W uroczystościach na lotnisku i w metrze uczestniczył premier Belgii, Charles Michel. Nie wypowiadał się dla prasy, zamieścił tylko krótki wpis na jednym z portali społecznościowych - „Dziś wspominamy ofiary ataków. Wszyscy jesteśmy zjednoczeni”.  Wczesnym popołudniem premier i ministrowie belgijskiego rządu będą w centrum Brukseli. Tam, w pobliżu siedzib unijnych instytucji, para królewska odsłoni pomnik ku czci ofiar. Po południu natomiast Belgowie maja przemaszerować ulicami Brukseli. Belgowie wciąż się obawiają zamachów

Trzy czwarte Belgów obawia się ponownych ataków terrorystycznych. Takie wyniki sondażu publikuje dziś na pierwszej stronie gazeta „La Libre Belgique”. Najbardziej zagrożeni atakami czują się mieszkańcy Brukseli. Rok po zamachach, 23 proc. Belgów przyznaje, że unika miejsc publicznych w dużych miastach. Tylko 49 proc. obywateli uważa, że ich kraj jest dobrze przygotowany do walki z terroryzmem. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej