Raport

Epidemia koronawirusa

„Jacek Kaczmarski walczył o wolność, ale nie tylko polityczną”

– Elity patrzyły na niego z pobłażliwością. Nie mógł przebić się na salony – wspominała Jacka Kaczmarskiego Anna Sarzyńska, znajoma pieśniarza. Gość TVP Info powiedziała, że ten zmagał się z etykietą „barda Solidarności”. – Kaczmarski miał ambicję być poetą – dodała Sarzyńska.

Dziesięć lat bez Jacka Kaczmarskiego; rocznica śmierci poety i barda

– Kto się rozczarowuje wolnością, ten ją zdradza i sam sobie wystawia świadectwo skretynienia – tak mówił poeta, prozaik, gitarzysta, bard, autor...

zobacz więcej

– Kaczmarski walczył o wolność, ale nie tylko polityczną. On bił się z Bogiem i pisał o człowieku – powiedziała Sarzyńska. Dziennikarka wspominała pieśniarza, który w środę skończyłby 60 lat.

Dodała, że zmagał się on z etykietą „barda Solidarności”. – Kaczmarski był wielkim twórcą romantycznym. Język poetów przekładał na nowoczesność – stwierdziła Sarzyńska.

Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku. Identyfikowany był z „Solidarnością”. W latach 80. popularność (zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym) przyniosła mu pieśń „Mury” z 1978 r. Utwór stał się hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem.

Kaczmarski zmarł w 2004 roku.

źródło:
Zobacz więcej