RAPORT

Kampania 2020

„Najważniejsza jest debata. Wiemy, że Schetyna nie zostanie premierem”

– Nie wpadłabym na to, by to porównywać konstruktywne wotum nieufności do Matriksa. Opozycja w demokratycznym państwie ma prawa i jednym z nich jest właśnie taki wniosek – mówiła w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1 wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak wyjaśniła, najważniejsza jest otwarta, długa debata na temat dotychczasowej pracy rządu, ponieważ PO wie, że nie wygra głosowania, a Grzegorz Schetyna nie zostanie premierem.

„Arytmetyka jasno wskazuje, że Schetyna nie będzie premierem”

– Jeżeli miałby być to wniosek opozycji, to powinien on być skonsultowany wcześniej – mówił na antenie TVP Info, Piotr Zgorzelski z PSL. – Nie...

zobacz więcej

PO w piątek zaprezentowała w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem Platformy na nowego premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna. Teraz trwają konsultacje z opozycyjnymi sejmowymi klubami parlamentarnymi.

Spadek PKB, naruszanie zasad demokracji, niszczenie dorobku polityki zagranicznej III RP, czystki, nepotyzm, upolitycznienie prokuratury, chaos w edukacji i dewastacja przyrody – to zarzuty, które PO stawia obecnemu rządowi.

Mimo wsparcia opozycji, inicjatywa Platformy nie ma szans powodzenia – PiS, wraz z posłami Solidarnej Polski i Polski Razem, dysponuje w Sejmie stabilną większością 234 posłów.

„Polacy chcą, żeby opozycja działała razem

– Wiemy, że Schetyna nie wygra tego głosowania, ale mamy debatę – podkreśliła posłanka. Pytana, czy skazane na porażkę głosowanie o wotum nieufności nie jest Matrixem odparła, że takie porównanie było raczej uprawnione w sytuacji, gdy w Sejmie poprzedniej kadencji Jarosław Kaczyński pokazywał z tabletu wystąpienie Piotra Glińskiego.

– Polacy chcą, żeby opozycja działała razem. Kandydat na premiera nie ma najmniejszego znaczenia w tej chwili – tłumaczyła wicemarszałek. Podkreśliła jednak, że wyraźnym liderem opozycji jest PO, a tym samym na czele stoi jej lider.

– Wniosek o wotum to była decyzja zarządu Platformy. Po ostatnich konsultacjach z Nowoczesną ten wniosek zostanie złożony. Ale to posłowie PO mogli go złożyć, bo mamy wymaganą liczbę posłów. Ale opozycja musi działać razem, Polacy chcą, by działać razem – mówiła Kidawa-Błońska.

źródło:
Zobacz więcej