Pierwszy polski samochód elektryczny pojedzie 135 km/h [GALERIA]

Ma polskie serce, jest produkowany w województwie śląskim i może poruszać się z prędkością nawet 135 kilometrów na godzinę. W Warszawie zaprezentowano pierwszy polski samochód elektryczny – model FSE 01. Jego cena rynkowa ma wynosić nieco poniżej 100 tysięcy złotych.

Zaprojektuj karoserię elektrycznego auta. Dla polskich kierowców

„Podziel się z nami swoją wizją i pomysłami. Narysuj dla nas elektryczny samochód przyszłości” – zachęcają organizatorzy konkursu, ogłoszonego...

zobacz więcej

Nadwozie i platforma auta produkowane są w Tychach, natomiast finalny montaż pojazdu odbywa się w fabryce w Bielsku-Białej. Dyrektor generalny zakładu chce, by pierwsze pojazdy trafiły na rynek jeszcze w tym roku.

– Udało się nam stworzyć pierwszy w pełni funkcjonalny elektryczny samochód z polskim elektrycznym sercem i zaprojektowany przez krajowych inżynierów. Obecnie jesteśmy na etapie organizacji linii do produkcji seryjnej. Wchodzimy zatem w fazę komercjalizacji całego projektu – wskazał Słowak Thomas Hajek.

Polskie auto elektryczne jest trzydrzwiowe, ma ponad 3,5 metra długości. Na jednym ładowaniu baterii można będzie nim przejechać do 120 kilometrów. Potencjał w takich samochodach widzi Andrzej Halarewicz z JATO Dynamics monitorującej globalny rynek motoryzacyjny.

– Świat zmierza w kierunku elektromobilności. Mamy problemy z zanieczyszczeniem środowiska, czy ruchem w strefach z ograniczoną dostępnością dla aut. Naturalną koleją rzeczy było to, że koncepcja takiego profilu auta pojawi się w Polsce – zauważył Halarewicz.

źródło:
Zobacz więcej