Damaszek jak Aleppo? Ciężkie walki o stolicę Syrii

Rebelianci walczą z siłami al-Asada w stolicy Syrii (fot. Samir Tatin/Anadolu Agency/Getty Images)

Rebelianci syryjscy zaatakowali we wtorek główne skrzyżowanie drogowe prowadzące m.in. do centrum Damaszku w ramach ofensywy mającej na celu odzyskanie terenów odbitych im w weekend przez wojska rządowe - poinformowali rebelianci i państwowe media.

Izrael grozi Syrii zniszczeniem systemu obrony przeciwlotniczej

Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman zagroził w niedzielę Damaszkowi zniszczeniem jego obrony przeciwlotniczej, jeśli powtórzy się atak na...

zobacz więcej

Według mediów, rebelianci znowu weszli do niektórych części dzielnicy Dżobar na północnym wschodzie syryjskiej stolicy. Armia przeprowadza naloty na ich pozycje.

„O godz. 5 (godz. 4 w Polsce) rozpoczęliśmy nową ofensywę i odzyskaliśmy wszystkie pozycje, z których w poniedziałek się wycofaliśmy” – powiedział Wael Alwan, który jest rzecznikiem głównej grupy rebelianckiej stojącej za atakiem, Fajlak al-Rahman. Jest ona powiązana z Wolną Armią Syryjską.

Narracja reżimu al-Asada

Syryjska armia twierdzi, że „grupy terrorystyczne” z dawnego Frontu al-Nusra zaatakowały niektóre części strategicznej dzielnicy Dżobar. „Są otoczeni” – podkreśliło wojsko w oświadczeniu. Nie wspomniano w nim o walkach bliżej centrum Starego Miasta, chociaż rebelianci twierdzą, że także tam dokonali ataku.

Kolejna zbrodnia wojenna w Syrii. Dziesiątki ofiar nalotów w prowincji Idlib

Co najmniej 46 osób, w większości cywilów, zginęło w niedzielę w bombardowaniach kontrolowanej głównie przez rebeliantów prowincji Idlib na północy...

zobacz więcej

W poniedziałek armia informowała, że odzyskała wszystkie tereny na północnym wschodzie Damaszku, które utraciła po niespodziewanym niedzielnym ataku rebeliantów na strategiczną drogę prowadzącą do centrum stolicy.

Atak, kontratak i kontr-kontratak

Kontratak syryjskiego wojska zmusił w poniedziałek rebeliantów do wycofania się z większości obszarów zajętych poprzedniego dnia na terenach przemysłowych, które oddzielają dzielnicę Al-Kabun od Dżobaru.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy armia prezydenta Baszara el-Asada, siły rosyjskie, a także irańskie i szyickie bojówki osiągają sukcesy w walkach z rebeliantami. Jednak pierwszy od czterech lat atak przeciwników władz na stolicę na tak wielką skalę sygnalizuje, że mimo porażek rebelianci nadal są w stanie prowadzić duże działania ofensywne - komentuje agencja Reutera.

źródło:

Zobacz więcej